Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace

Active-sport

Chci inzerovat

Oakley Prizm, to je (i z kola) věčně ostrý golfový míček


Ten vý/průhled poznáte na hned první pohled. A pak vlastně napořád, protože se ho nechcete vzdát. Pokud nemusíte. Brýlový superlídr Oakley přišel už loni s parádní technologickou novinkou, jež se zove Prizm. Otestovali jsme dva modely brýlí EVzero. S Prizmem a bez něho.

Tak zaprvé EVzero, to jsou nejlehčí sportovní sluneční brýle. Bezrámečkové s velkým zorným polem, určené pro všestranné použití, k celodennímu užití i na specifickou závodní nebo tréninkovou zátěž.

A zadruhé Prizm, to je aktuální technologie, která způsobuje výraznější vidění barev v kontrastním i naopak jednolitém prostředí. Konkrétní vidění vnímáte takto: Na kole nebo při běhu v lese, kde se střídá stín a prudce nasvícené úseky, přitom podklad tvoří kořeny, kameny i nerovnostmi, „čtete“ terén mnohem lépe (a tudíž bezpečněji), neboť jasné kontury a plochy tvoří pevný obraz navzdory měnícím se světelným podmínkám světlo/stín.

Výjimečnou vizuální čistotu zaznamenáte okamžitě. Znáte ten pocit v lese s „normálními“ brýlemi. Po chvíli je radši sundáte, protože v rychlosti nejste tak úplně jistí v měnící se mozaice světel stínů a skutečných nerovností. Teď naopak, jako byste až jakoby s ultračerveným laserem prohlédli čistě záludnými světelnými kulisami.

To vynikne v kontrastu s různými slunečními brýlemi bez Prizmu, ať už Oakley nebo jiných značek. A pak i přímo u stejného modelu Oakley EVzero s odlišnou výbavou s a bez (Prizmu), pouze s už se známým Iridiem.

Prizm se vyvinul (údajně se na tom pracovalo patnáct let s výchozím bodem, jímž byl model Sub Zero) prioritně na golfu v kontrastu zelené plochy s bílým míčkem. Zelená a červená jsou tu sytější, modrá zvýrazněná proti bílé. Kromě univerzální varianty Field, kdy má zorník barvy červené ruby, se objevují i další, třeba Road – spíše pro světlejší prostředí silnice a Trail – naopak pro temnější a zastíněný terén.

Tahle univerzálnost v tomto případě není pouze rozšířením zoomu na úkor vyhraněných požadavků. Doporučené použití se udává v pořadí golf, baseball, celodenní nošení, kolo,…  Tím se ale nenechte příliš ovlivnit.

Stride v barvě ruby fungují skvěle i třeba pro běh v lese s potřásáním hlavou a velkým odpařováním kapek potu. Iridium s modrou barvou čočky zase dokonce i líp sluší ke klidnějšímu celodennímu nošení. Podobně jako jsme u Oakleyů nabyli předchozí zkušenosti: specifický sprinterský model Jawbraker pro silničáře navržený Markem Cavendishem perfektně funguje pro běh na lyžích a dokonce i sjezdové lyžování na ostře po italsku nasvícených svazích Dolomit.

Vizibilitu podporuje i konstrukce brýlí. Jsou lehoučké, že je takřka necítíte ani po delším nošení. Což se jindy s helmou nebo kšiltovkou tak dlouho nedaří i vinou toho, že při posunu pokrývky hlavy povětšinou hnete i s brýlemi. A ucítíte to i ve srovnání s předcházejícími lehčími modely jen se subtilní horní rámovou lištou.

Rámeček, který lze vybrat ve více barvách (stříbrná, tmavě šedá,..), je z materiálu O Matter s gumičkami a nosníkem Unobtanium. Torická čočka s velkým zakřivením má nový geometrický tvar, pouze linka zvýrazňuje její maximální zorné pole, které nezkresluje ani v okrajích. K sehnání jsou brýle ve čtyřech velikostech (čočky). Pokud náhodou ukápne pot, pak ulpí uvnitř, vnější část zorníku má hydrofobní nátěr.

A teď ještě technické detaily, spíš k prohloubení informací a vysvětlení. Brýle odfiltrují až 95% paprsků bez optického zkreslení jako u běžných brýlí. Technologie Plutonite dává nejvyšší UV ochranu i škodlivého modrého světla do 400 nm. HDO zajišťuje ostrost a jasnost pod jakýmkoliv úhlem.

V Americe se prodávají v rozmezí od 170 do 200 dolarů podle výbavy, v Česku do 4 300 Kč (bez Prizmu) až po 4 700 Kč. To je cena kvality (vize). Snad jen že nemají vyměnitelný zorník. Což by se náramně hodilo třeba při střídání cyklistických variant Road/Trial. Takhle musíte podstoupit nutnost (první) volby.

 

Oakley EVZero Stride

Verze: Prizm Field/Sapph Irid

Cena: cca 4 700 Kč/cca 4 300 Kč

Technologie (v čočce): Prizm, Plutonite, HDO

Materiály: O Matter, Unobtanium (rámeček)

Hmotnost: 22 g (zorník)


Nahoru

Komentáře

Aktuálně
Mazda přichází s druhým faceliftem šestkového sedanu a kombi. Nový je například tvar zpětných zrcátek…

Když se řekne Lada, většina lidí si představí hranatý sedan se zadním náhonem vycházející z Fiatu 124…

Další, už 28. ročník časopisu Motocykl startujeme ve velkém stylu – dvojčíslem! Najdete v něm extra…


Newsletter
Newsletter - registrujte se pro odběr novinek. Váš e-mail: