Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace

Active-sport

Chci inzerovat

S tejpy nejsou žerty. Aneb poučte se a lepte se


Progresívní lékaři a fyzioterapeuti se shodují, že tejpování patří k nejsnažším metodám, jimiž pomohou svým pacientům řešit problém, který nevyžaduje zásadní zákrok, avšak přesto výrazně omezuje výkon nebo zážitek z něho. Což náležitě ocení samozřejmě sportovci všech oborů a úrovní. Hodně poznatků vám ukáží nové knihy špičkových odborníků - Terapeutické využití tejpování a Lymfotaping.

Metoda tejpování, využívaná ponejvíce ve fyzioterapii, rehabilitaci a sportovním lékařství, poskytuje nejen svalovou úlevu, ale pomocí korekční techniky dokáže ovlivnit vazy, šlachy nebo dokonce celý lymfatický systém. Lze ji využít „jen“ pro zmírnění bolesti.

Kdo ještě úplně přesně neví, tak tejpy jsou ty pestrobarevné pruhy zdobící těla mnoha sportovců při jejich výkonech. Naposledy a výrazně je "oblékala" třeba běžkyně a bývalá lyžařka Eva Vrabcová.

První kniha přináší komplexní pohled na tejpování, podrobný popis technik včetně fotografií a popis principů jejich působení na organismus s konkrétními příklady diagnóz a klinických stavů. Druhá se zaměřuje na efektivní doplněk ke standardní léčbě otoků, ať poúrazových, tak pooperačních, zabývá se i lymfedémy.

Zde lehce zjednodušená, spíše pocitová zkušenost s tejpy: Správně podané, tedy nalepené, dokáží odlišnou aktivací změnit bolestivost šlachy/úponu/svalu. Kvalitní tejpy vydrží nalepené ve správném napnutí několik dní. Zdánlivá jednoduchost metody však skrývá nebezpečí v nesprávném použití z rukou amatérů.

Což autoři knih rozhodně nejsou. Jitka Kobrová je špičkovou fyzio a lymfoterapeutkou, využívá hodně mechanickou diagnostiku a terapii podle McKenzieho, hodně dbá na prevenci. Rehabilitační lékař Robert Válka působil mj. jako vedoucí lékař ASC Dukla nebo u triatlonové reprezentace v jejich lepších časech, na katedře anatomie a biomechaniky FTVS UK vede doktorský program zaměřený na využití tejpů. Společně absolvovali řadu kvalitních kurzů ve Velké Británii. Už první kniha této dvojice Terapeutické využití kinesio tejpu se stal hitem.

Komu jsou tato aktuální „dvojčata“ určena? Řadu zajímavých informací přinesou všem zájemcům, ale efekt ocení více ti lépe poučení. Simona Vlašimská, zkušená plavkyně a běžkyně, která vystudovala několik semestrů medicíny a má za sebou čerstvě kurs tejpování, to jen potvrzuje.

„Mám zvládnuté základy anatomie, knihy pro mě tedy byly hned relativně pochopitelné. Nicméně po absolvování dvoudenního základního kurzu tejpování se pro mě staly podstatně srozumitelnější. Přínosné tam pro mě byly informace o manipulaci s tejpem, praktické vyzkoušení toho, jak dosáhnout požadovaného napětí, naučila jsem se správně vyhmátnout začátky a úpony svalů,“ říká.

V knihách získáte základní informace, jako nadstavbu i postřehy z tejpování dětí nebo těhotných. Nenásilně vstřebáte pár odborných termínů, aniž byste se ztratili v latinském a řeckém názvosloví. Poznáte kroky v tejpování jednotlivých topografických krajin. Vysvětlí vám, kdy inhibovat, kdy facilitovat, jak nejlépe na korekci, jaké použít napětí. A dozvíte se taky, že na barvě tejpu nezáleží, kromě vašeho estetického cítění.

Ještě pro zajímavost: Knihy, které vydala Grada, pokřtila Sandra „Medojed“ Mašková, letošní vítězka světových her v kickboxu, tahle dáma je jistě důkladným objektem zájmu.

 

 


Nahoru

Komentáře

Aktuálně
Mazda přichází s druhým faceliftem šestkového sedanu a kombi. Nový je například tvar zpětných zrcátek…

Když se řekne Lada, většina lidí si představí hranatý sedan se zadním náhonem vycházející z Fiatu 124…

Další, už 28. ročník časopisu Motocykl startujeme ve velkém stylu – dvojčíslem! Najdete v něm extra…


Newsletter
Newsletter - registrujte se pro odběr novinek. Váš e-mail: