Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace

Active-sport

Chci inzerovat

Testovali jsme Hanwag Makra Low. Perfektní volba do náročného horského terénu

Test

Velmi intenzivní a, přiznávám, až překvapivou zkušeností byl pro především lehkobotého běžce test trekové obuvi. Nízká verze Low GTX letošního modelu Hanwag Makra přinesla v maximálně náročném agresívním terénu Dolomit zážitky velice příjemné.

První pocit? Měkce sedící, avšak zátěž na noze! Ta se však po hodině svižné chůze po stezkách na korálových útesech vystouplého moře na Pale di San Martino rozplývá na překonaných kamenných výstupech. A po čtyřech dnech putování krajinou se potvrzuje v recenzích mezinárodních magazínů zvýrazňovaná výjimečná lehkost 410 gramů.

Zásadní pro pohyb v horách a skalách je podrážka, resp. její grip, tudíž přilnavost a reakce na nejrůznější povrchy. Opět je zde zcela mimořádný, což na rozdíl od adaptace na váhu vnímáte na první záběr. Materiál Vibram Pepe se používá právě pro větší přesnost odrazu i při lezení.

Na kamenech drží zcela pevně jako polštářky Spidermana až do nejméně šedesátiprocentního sklonu. Což platí i za rychlých sestupů. Až neuvěřitelně „lepí“ i na vlhkém povrchu. Vyztužená špička dovoluje zasekávat při stoupání i bezpečný balanc na skalním ozubu.

A samočistící úprava podrážky funguje v měkkém blátivějším lesním podrostu. Hanwag používá všude tzv. cemented construction, což znamená, že všechny boty lze znovu podrazit, čímž se prodlužuje jejich životnost.

Svršek boty tvoří semiš a nylon Cordura. Takhle kombinace zajišťuje při veškerém pohodlí pevnost v tahu i odolnost proti oděru. Membrána Gore-Tex pracuje na transportu vlhkosti z boty ven a dovnitř ji nepustí. Vypolstrovaný jazyk chrání proti nárazu větví či kamenů a spojovací lištička brání padání nečistot do boty.

Pevné kulaté tkaničky vedou úplně do špičky, jak je u trekových bot zvykem. Nekloužou, nerozvazují se, drží. Šířka boty je u modelu Low tzv. Alpin wide, tedy širší, což nechává chodidlu přirozenější flexibilní postavení.

Po celodenním pohybu v tomto extrémním terénu sice pocítíte otlačené nárty, to je však dáno nezvyklostí. Stačí pár desítek minut a odezní, aniž byste se stačili zout. Vnitřní struktura boty je tvořena tvarem včelí plástve, čímž při snížení váhy dovoluje zachovat potřebnou tuhost.

Verzi Low GTX považuji za dostatečnou pro pohyb v letních horách téměř všeho druhu. Ponechává totiž volný kotník a noha tak může sama lépe reagovat, čímž se šetří a zůstává aktivní na rozdíl od mnoha pohor, které tvoří spíše skutečnou přítěž a chodidlo drží často až jako v dlaze.

Combi GTX Lady

 

Vyrábí se i verze Mid a pak skutečně vysokohorská Combi GTX. Ta je kompatibilní s mačkami a má navíc nylonovou stélku uvnitř, podporující stabilitu v pohybu. Všechny tři modely seženete v pánské i dámské verzi, ve čtyřech barevných kombinacích. Pro zajímavost skoukněte i „městskou“ verzi Urban s méně agresívní podrážkou.

Hanwag je tradiční bavorská značka, která za čtyři roky oslaví století. Sídlí ve Vierkirchenu u Mnichova (reportáž z továrny jsme přinesli před dvěma lety v časopise OUTDOOR) a dbá stále na ruční šití v Evropě. Naše Makra se narodily v Chorvatsku.

Závěr? Stručně shrnuje předcházející řádky: Perfektní bota do náročného horského terénu.

  

Hanwag Makra Low GTX

Cena: 4 401 Kč

Hmotnost: 410 g

Materiály: Vibram Pepe, Cordura, Gore-Tex

Barevné variace: černá, červená, modrá, žlutá (pánské i dámské)


Nahoru

Komentáře

Aktuálně
Mazda přichází s druhým faceliftem šestkového sedanu a kombi. Nový je například tvar zpětných zrcátek…

Když se řekne Lada, většina lidí si představí hranatý sedan se zadním náhonem vycházející z Fiatu 124…

Další, už 28. ročník časopisu Motocykl startujeme ve velkém stylu – dvojčíslem! Najdete v něm extra…


Newsletter
Newsletter - registrujte se pro odběr novinek. Váš e-mail: