Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace

Active-sport

Chci inzerovat

Alpská rychlost aneb vzhůru na trail se Salewou

Dlouhodobý test

Na další vlnu běžeckého boomu směřujícího na traily do hor reagují bystře značky zabývající se spíše outdoorovým vybavením. Jejich lepší znalost přírody a drsných podmínek jim dovoluje nabídnout vybranou kvalitu oproti „masovce“ velkých všesportovních korporací. 

Salewa, založená v Mnichově a sídlící v jihotyrolském Bolzanu, firma s osmdesátiletou tradicí v horské turistice, přišla už loni s kolekcí Alpine Speed. A protože funguje skvěle, drží ji v nabídce i nadále.

Kompletní balíček v mužské i ženské verzi obsahuje dvanáct kousků pro rychlý (a dlouhý) pohyb (nejlépe běh) v přírodě. Boty, termoprádlo, krátké i dlouhé rukávy a nohavice, čepice, batohy, hole. Otestovali jsme pánské boty MS Lite trail, trikobundu Pedroc PTC Alpha a batoh Apex 15. A nemůžeme se ubránit superlativům.

Boty tvoří základ. Na první pohled zaujme už design, kdyby Batman běhal po horách, jiné by si nevzal. Úzký kompaktní tvar s ostrými prvky (okolo děr na tkaničky, pod kotníkem, na podrážce i potisku svrchní vrstvy), nekompromisní barevná kombinace černé s modrou a žlutou (tady lze zvolit ještě mírnější žlutomodrou nebo nenápadnou šedou s oranžovou).

Bota perfektně sedí, v zánártí a na patě se ani nehne, ve špičce nechává prostor pohybu prstů v různých terénech i po případném lehkém otoku po delší zátěži. Jazyk drží polohu, „nevlaje“, tkaničky v úzkých dírkách neprokluzují. Ideální grip a torzi zajišťuje 3F Total system, podpora ve střední části boty.

Svrchní vrstva je pevná a správně prodyšná, dýchá, ale nepouští vlhkost dovnitř. Špičku vyztužuje proti kamením a větvím další pogumovaná vrstva. Podešev s agresivním vzorkem dodává Michelin z vývojového centra ve Veroně a inspiroval se tu z výroby bikových plášťů.

Dokonale zabírá v trávě, v mazlavém jílovitém blátíčku i na vlhkém kameni. Ve stoupání i při prudkém seběhu. Tvrdostí pokryje ostré kameny. A dokonce ani na přeběhu asfaltem nepocítíte „houpavou“ jako u řady jiných terénních podrážek.

Přitom zůstává lehoučká 245 gramů (ženská dokonce jen 185 g), to je závodní úroveň, přestože ji výrobce označuje jako tréninkovou. Ale vždyť trénink v horách, to je vlastně samotný závod, ne? Drop 6 mm, tedy rozdíl mezi výškou podrážky na patě a vpředu, se zdá ideálním kompromisem pro různorodý horský terén.

Trikobunda se mazlivě přitulí na holé tělo při prvním oblečení. Úzký střih včetně prodloužených rukávů s návleky na dlaně obtáhne hubeňoura. Klidně se dá příjemně nosit i na doma nebo „v civilu“. Pak ale neužijete širokou škálu jejích skvělých „hybridních“ vlastností a odlišných materiálů na různých částech těla (systém se nazývá bodymapping). To, že hravě vyvede pot ve více prodyšných zónách podpaždí a zad, dokáže už každý slušný materiál. Ale tento nadlouho zadrží vodu (zkoušeli jsme několik minut pod zahradní hadicí), přinejhorším pak rychle uschne.

A ani po vodní zátěži neprofoukne a udrží teplotní stabilitu, což je skvělé zvlášť pro horský terén, kde se mění počasí a nemáte tolik šancí se schovat (nebo měnit oblečení).

Batoh Apex 15 tvoří lehkou, avšak dostatečně prostornou podporu. Vyšší, ale úzký a plochý tvar (49 x 22 x 17 cm) sám „zformuje“ obsah kapacity 15 litrů tak, aby ani při běhu neobtěžoval. I když ho nacpete další bundou a lahví s vodou, nebo i fotoaparátem.

Proti možným tlakům na záda je uvnitř vyjímatelná pevná zádová vložka. Popruhy drží, ale nevadí. Upevnění doplní dva slabé zapínací pásky na prsou a nad pasem. Kapsička se zipem na drobnosti je nahoře uvnitř. Navrchu zůstávají dva úchyty na hůlky, případně helmu.

 

Salewa Alpine Speed SS 16

 

Boty MS Lite trail

váha 245 g

cena 3 276 Kč

barevné variace: 3

materiály: Michelin, Premium Eva

 

Bunda Pedroc PTC Alpha

váha 271 g

cena 4 679 Kč

barevné variace: 4

materiály: Polartec Alpha 40G Insulation a Polartec Power Dry

 

Batoh Apex 15

váha 460 g

cena 1 861 Kč

barevné variace: 3

materiály: 100Dx100D Nylon Robic Dynatec a 200Dx200D Nylon Dobby


Nahoru

Komentáře

Aktuálně
Mazda přichází s druhým faceliftem šestkového sedanu a kombi. Nový je například tvar zpětných zrcátek…

Když se řekne Lada, většina lidí si představí hranatý sedan se zadním náhonem vycházející z Fiatu 124…

Další, už 28. ročník časopisu Motocykl startujeme ve velkém stylu – dvojčíslem! Najdete v něm extra…


Newsletter
Newsletter - registrujte se pro odběr novinek. Váš e-mail: