Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace

Active-sport

Chci inzerovat

Pábitel nekonečných vertikál = Holeček v Outdooru

Cestování

06.08.2014

Na zahrádce na pražské Zvonařce pil pivo a klofal do „počítadla“. Nohu se sedmi skobami měl položenou na židli před sebou. Bolest nebo trápení v jeho tváři byste však nenašli. „Za měsíc mi to srostlo, prý neuvěřitelně,“ zaklepal berlemi horolezec Marek Holeček.

Stačilo málo a rozjel se divoký proud jeho povídání, pábení, rozumování, gestikulací a záchvatů smíchu – na jehož osmistránkový záznam se můžete těšit v aktuálním čísle časopisu Outdoor, které se právě objevuje na stáncích. (Magazín si můžete předplatit ZDE)

Večer v hospodě někde ve skalách s ním musí být nekonečný mejdan. Co třeba řekl?  Tohle je pět možná nejzajímavějších citátů. Ale bylo těžké vybírat…

  1. Člověk se narodí, to už je samo o sobě nebezpečný jako pak každý další pohyb na téhle planetě. Někdo má dlouhou dobu štěstí, někdo ho ani nezačne mít.
  2. Lezení je specifická činnost, v plném zápřahu tam člověk přijde o tři čtvrtě kila svalové hmoty denně. Tělo dostává neuvěřitelný kotel. Tisíce nalezených metrů a ještě tě přitom Pánbůh drží u krku a přiškrcuje kyslík.
  3. Slova nejsou dokonalá, těžko se dají přesně najít. Spíš pocit by měl opsat celkový zážitek. Já to mám s přírodou vypovídaný, nechci ji pokořit ani náhodou.
  4. Mě metry ve finále vůbec nezajímají. Z fotky je nevyčtu. Já hledám, co se mi líbí, jak se tam dostanu a jak to vylezu. To je něco jinýho. Jako když potkám na ulici ženu.
  5. Lidský prvek mi vadí, já lidi vlastně nemusím. Dusí mě. Často nejsem schopen zvládnout lidský materiál. I don´t like people… Nechci se moc potkávat s jinými lidmi, než které si sám vyberu. Nebo jen na limitní čas.
Marek Holeček s dcerou, které ukazuje lásku k přírodě.

Marek Holeček s dcerou, které ukazuje lásku k přírodě.

Marek Holeček je zkrátka živel, nevyčerpatelný zdroj pozitivní energie. A také muž, nedávno oceněný nominací na Piolets d´Or, horolezeckého Oskara.  Bohém, básník hor, neuchopitelný volnomyšlenkář, objevitel – oproti vrcholovému sportovci s pevným plánem, pokud byste chtěli třeba srovnání s Radkem Jarošem, s nímž jsme obsáhle hovořili v předposledním Outdooru.

 

Nahoru

Komentáře

Aktuálně
Mazda přichází s druhým faceliftem šestkového sedanu a kombi. Nový je například tvar zpětných zrcátek…

Když se řekne Lada, většina lidí si představí hranatý sedan se zadním náhonem vycházející z Fiatu 124…

Častá trasa českých dovolenkářů nás nechala ověřit kvality dvou cestovních etalonů. Pod koly Japonce…

Český snowboard světu vládne! Ta nejlepší párty na závěr sezony světových pohárů se rozjela jistě ve…


Newsletter
Newsletter - registrujte se pro odběr novinek. Váš e-mail: