Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace

Active-sport

Chci inzerovat

S císařpánem na vrcholu Grossglocknerské silnice

Cestování

25.09.2018

Je pošmourno, zima co nevidět začne. Ale neprší a to je hlavní. Předpověď slibovala celý den lijavec. Zatím to tak naštěstí nevypadá. Tady v horách se však počasí může změnit z minuty na minutu, proto jsem připravená na vše. Pozoruji nejvyšší horu Grossglockner tyčící se nad ledovcem Pasterze.

 

Nacházíme se přímo v srdci národního parku Vysoké Taury. Ten byl založen v roce 1981 a stal se tak prvním národním parkem Rakouska. Během následujících desetiletí se tento park, rozkládající se na území třech spolkových zemí (Korutany, Salzburg a Tyrolsko) vyvinul v největší přírodní rezervaci ve střední Evropě. 

Perla mezi silnicemi

Do zdejšího národního parku se můžete dostat různými cestami, ale ta nejúchvatnější ze všech je nepochybně Grossglockner Hochalpenstrasse. Vede z Fuschu na salcburské straně do Heiligenblutu na korutanské straně. Když po nás pán ve vstupní bráně chce 36 eur za 48 kilometrů dlouhou silnici, znatelně mi poklesne brada. Vynaložených peněz ale nelitujeme.

Průjezd touto vysokohorskou panoramatickou silnicí, která patří k těm nejkrásnějším nejen v Evropě, opravdu stojí za to. Alespoň pokud vyjde počasí, které je tady opravdu nevyzpytatelné a zdaleka ne vždy se dá věřit předpovědím.

 

 

Silnice se začala budovat v roce 1930. Během pěti let čtyři tisíce dělníků vytvořili nejen silnici spojující Korutany se Salcburskem, ale také jednu z největších turistických atrakcí Rakouska. V tu dobu tato silnice představovala technické a logistické mistrovské dílo, dodnes neztratila nic ze svého kouzla a v dnešní době přiláká přes milion návštěvníků ročně.

Úzká silnice s 36 ostrými zatáčkami a s převýšením 1748 metrů vede přímo do srdce národního parku Vysoké Taury. Na vyhlídce císaře Františka Josefa, kde cesta končí, se otevírá úžasný výhled na splaz ledovce Pasterze, nejdelšího ledovce východních Alp, a nejvyšší horu Rakouska Glossglockner měřící 3 798 metrů. Nejvyšší bod na cestě, Edelweißspitze, se nachází v nadmořské výšce 2 571 metrů. Tudy prochází hranice mezi spolkovými zeměmi Korutany a Salcbursko.

Po celé délce čekají nejen nádherná panoramata, ale i mnoho atrakcí. Tak například můžete navštívit osm bezplatných výstav, jako třeba „Nejvyšší vrcholy Salcburska“ nebo „Průsmyk Hochtor – starověká svatyně“ a v přírodovědném muzeu na vyhlídce Fuscher Törl promítají film o svištích a nohy si můžete protáhnout na sedmi turistických stezkách.

K těm nejkrásnějším a nejzajímavějším patří naučná stezka na Piffkaru nebo okružní stezka „Zázračný svět glocknerských luk“. Proto určitě vyrazte hned ráno, ať to všechno stihnete.  

U Františka Josefa

Zlatým hřebem Grossglocknerské vysokohorské silnice je však nepochybně právě vyhlídka Franze Josefa nacházející se v nadmořské výšce 2 369 m.n.m. Císařpán se sem přijel podívat v roce 1856 a vyhlídková plošina teď nese jeho jméno. Pohled na nejdelší ledovec východních Alp Pasterze, dlouhý 9 kilometrů, je stále působivý, i když od dob, co se na něj díval monarcha, se značně zmenšil. Nad ním se tyčí nejvyšší hora Rakouska Grossglockner a dalších třicet třítisícovek.

„Ještě v roce 1960 se tu lyžovalo,“ povídá nám náš průvodce Thomas a ukazuje z vyhlídky do míst, kam už by se dnes odvážil jen sebevrah, „Nejrychlejší čas měl jeden zdejší hoteliér. Támhle z půlky Grossglockneru na Pasterze to dal za necelé tři minuty!“

 

Nevěřícně kroutíme hlavami. Plánů na výstavbu ski resortu nebo hotelů tady v minulosti bylo přehršel, bohudíkyse ale žádný z nich neuskutečnil a teď už naštěstí ani neuskuteční. Příroda tu pro jednou „vyhrála“.

Za návštěvu tu rozhodně stojí přírodovědné muzeum, kde můžete mimo jiné shlédnout film o zdejší přírodě a prohlédnout si výstavu na různá témata. Další místní zajímavost se nachází kousek nad vyhlídkou. Pozorovatelna Wilhelma Swarovskeho je prosklená kopule vybavená řadou moderních dalekohledů. Odtud můžete pozorovat pestré dění kolem vás. Přístup do věže i dalekohledy jsou zdarma.

Od nejvyšší hory k moři

Na plošině Franze Josefa, u paty Grossglockneru, také začíná jedna neobyčejná trasa: Alpsko-Jadranská stezka (Alpe-Adria Trail). Ti, kteří dokončí všech 43 etap, na které je tento 750 kilometrů dlouhý pochod rozdělen, překročí tři státy, zažijí jejich kulturu, rozdílné klima a různorodou faunu a floru.

Jednotlivé etapy jsou rozděleny zhruba do 20 kilometrů a celá trasa se dá ujít během asi šesti týdnů. Z vysokohorské oblasti Vysokých Taur cesta turisty zavede ke Korutanským jezerům, triglavskému národnímu parku, kolem vinic na italsko-slovinských hranicích, přes romantické rybářské vesnice až k Jaderskému moři.

 

 

Celá trasa je dobře značená a v infocentrech jsou k dispozici zdarma brožurky, kde jsou jednotlivé etapy podrobně popsány.  „Cestu snů přes zahradu Edenu,“ napsal o této mimořádné stezce časopis National Geographic a zároveň ji zařadil mezi jednu z deseti nejlepších turistických tras po celém světě.    

„Tato trasa je poměrně populární,“ říká Paula z infocentra, „Hodně Rakušanů se na ni vydává. Samozřejmě málokdo si dá rovnou celý trek. Spíš projdou několik etap a příště navážou tam, kde skončili.“ 

Ano, je to výzva. Třeba někdy příště…

Velkou reportáž čtěte v časopise OUTDOOR zima 2018 

 

 

Nahoru

Komentáře

Aktuálně
Mazda přichází s druhým faceliftem šestkového sedanu a kombi. Nový je například tvar zpětných zrcátek…

Když se řekne Lada, většina lidí si představí hranatý sedan se zadním náhonem vycházející z Fiatu 124…

Další, už 28. ročník časopisu Motocykl startujeme ve velkém stylu – dvojčíslem! Najdete v něm extra…


Newsletter
Newsletter - registrujte se pro odběr novinek. Váš e-mail: