Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace

Active-sport

Chci inzerovat

Víkend s přírodním triatlonem na Biřičce. Znáte něco lepšího?

Sport

30.07.2018

Skoro tři stovky účastníků všeho věku i rozličné výkonnosti, tak vypadal tradiční prázdninový triatlon v novohradeckých lesích okolo rybníku Biřička v Hradci Králové. Návrat značky Xterra ozdobil domácí kalendář, zvítězili Vojtěch Bednarský a Lenka Fanturová.

Hradecký terénní triatlon oslavil patnáctku a po Xterra Czech, nyní v Prachaticích a dříve na Hluboké (jednou i ve Špindlu), je nejstarším českým terénním triatlonem. Byla to čirá radost, návrat ke kořenům.

„Víkend s triatlonem? Nic lepšího neznám,“ hlásil František Bulava, padesátník a medailista ze světového šampionátu na Havaji, který přespal u lesa na pláži, večer si opekl na ohni klobásu, dal pivo a na druhý den vyhrál svoji kategorii. Přitom předvedl skvělý výkon se dvěma jedničkami, absolutně skončil jedenáctý.

Plaval se necelý kilometr bez neoprénů a okolo ostrova, kde mělčina dovolila delfíní skoky. Následovaly čtyři okruhy na kole, snadným terénem, který zpestřily jen kořenové přejezdy, celkem dvacítka. A pak 4 km běhu v milosrdném stínu lesa.

Od rána závodily děti, pak v krátkém easy race (0,1-5-1,5) obsadily stupně vítězů legendy českého triatlonu. Vyhrál Jan Mader, původem z Hradce, dlouholetý člen místního Labe tri klubu, nyní podnikatel a víc lyžař. Kousek před Ladislavem Raimem, nejúspěšnějším duatlonistou Česka všech dob (spolu s Milošem Foxem), který má medaile ze světa i Evropy. A třetí skončil Tomáš Pavel, který s hradeckou Xterrou coby pořadatel začal a mj. jako druhý Čech absolvoval havajský double – mistrovství světa v Ironmanu a Xteře týden po sobě.

To, že současný šéf organizátorů Lukáš Netík stihl odzávodit ve druhé desítce pořadí jen podtrhuje charakter a atmosféru. Jeho parťák Leoš Roušavý, zase kvadriatlonový šampion, jistil zázemí, protože měl v nohou sobotní pražský střední triatlon. Závodil ale Tomáš Slavata, který pomáhal s dětskými závody, za což už před časem získal cenu fair-play ČOV.

Vyhrál ale nejlepší muž nastupující generace, 21letý Vojtěch Bednarský ze Šumperka. „První kolo na kole jsem napálil a čekal, jak dlouho kluci vydrží. Jakmile Ondra (Petr) odpadl, věděl jsem, že můžu jet klidněji. Protože při předjíždění dalších závodníků o kolo to místy bylo riskantní,“ říkal. Druhý skončil Michal Francke a třetí už veterán Pavel Jindra. Ukázali se i pamětníci první evropské Xterry z roku 2002 v čele s nezdolným Jiřím Fulkou, který přivezl celou rodinu.

Mezi ženami to byl napínavý souboj až do posledních metrů. V běžeckém finiši uspěla Lenka Fanturová, bývalá účastnice mistrovství Evropy v olympijském triatlonu, před pořád výbornou Lenkou Cibulkovou. Až třetí byla Jana Brentlová, která si tak zajistila celkové prvenství v letošní obnovené pohárové sérii. Mezi muži patří triumf Bednarskému.

Věříme a těšíme se, jak bude Xterra neboli terénní triatlon pokračovat v Česku za rok. Atmosféra i počty závodníků, ale i kvalita pole, drží ducha českého triatlonu.

 

 

Nahoru

Komentáře

Aktuálně
Mazda přichází s druhým faceliftem šestkového sedanu a kombi. Nový je například tvar zpětných zrcátek…

Když se řekne Lada, většina lidí si představí hranatý sedan se zadním náhonem vycházející z Fiatu 124…

Další, už 28. ročník časopisu Motocykl startujeme ve velkém stylu – dvojčíslem! Najdete v něm extra…


Newsletter
Newsletter - registrujte se pro odběr novinek. Váš e-mail: