Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace

Active-sport

Chci inzerovat

Knajpování aneb Alpy nám připomínají, na co jsme už zapomněli

Cestování

19.06.2018

Útulné alpské městečko Hüttschlag v podhůří národního parku Vysoké Taury nás přivítalo po rakousku. Před vstupem do vyšších pater hor jsme na krátkou seznamovačku s okolím a blízkým Ötzlsee vyrazili s Thomasem, který se v chladných vodách jezera koupával jako kluk každodenně. 

Cestou jsme pomalu míjeli ohradu se stádem jelenů a najednou vidíme dřevěné lavičky v potoce. Každého asi nejprve napadne, že jarních vod je příliš a odpočinkové místo je zaplavené. Nikoli. Není to odpočinkové, ale léčebné místo – Natur Kneipp Anlage. Tedy zařízení na knajpování.

Německy mluvící vědí, že výraz „Kneipe“ znamená hospoda a český slangový výraz knajpa je známý i těm, kteří německý jazyk neovládají. A znamená totéž, hospoda, spíše horšího charakteru. Ovšem knajpování nepochází z výrazu Kneipe a není chozením po hospodách. Všimněte si těch dvou „p“ – ty lavičky v potoce mají jméno po páterovi Sebastianovi Kneippovi (1821–1897), jednom ze zakladatelů přírodní léčby vodou.

Z dětství si pamatuji, jak babička připravovala dědečkovi lavor s vodou, přestože již v těch dobách byla vana v koupelně samozřejmostí. Děda po celodenní práci sedával v křesle a dával nohám odpočinout právě takto.

Sebastian Kneipp jako kluk trpíval tuberkulózou, kterou tehdy lékaři nedokázali vyléčit a uzdravil se pravidelným chozením bos v ranní horské rose a koupáním v chladných alpských vodách. V současnosti jsme na podobnou vodní terapii zapomněli.

A rakouské Alpy jsou k takové kúře jako stvořené, ranní rosa na každém kroku, potok téměř na každém, chladivá voda. Už slyším nářek mnohých: „Vždyť nastydnu!“ Nezdá se mi, že by Thomas a další obyvatelé Hüttschlagu působili nemocným dojmem. Žijí s okolní přírodou ve zdravém každodenním dotyku, letním i zimním.

Chození ranní rosou jako by bylo v naší době vyhrazené pouze romantickým zamilovaným párům. V rakouských Alpách dosud nezapomněli Kneippovu životní filozofii. Mimochodem, knihy o jeho léčebných metodách založených na vodoléčbě a léčivých bylinách vyšly i v češtině.

Nejen knajpování poznáte pod vrcholy rakouských Alp. Nad Hüttschlagem se můžete projít po horské cestě Salzburger Almenweg, narazíte na desítky certifikovaných chat, které jsou otevřené pouze v teplejších měsících, a kde se žije a knajpuje jako za našich babiček a dědů. Majitelé brzy ráno vstanou, podojí krávy, a poté nabídnout hostům před horskou túrou ke snídani vlastní máslo a sýr (obojí s originální pečetí). Na jelení pochoutku musíte zpět dolů do Hüttschlagu, v místních restauracích vám jelení připraví jako medailonky, ragú či guláš.

Velkou reportáž z putování po Salzburger Almenweg čtěte v letním vydání časopisu OUTDOOR, které vychází ve druhé polovině července.

 

Nahoru

Komentáře

Aktuálně
Mazda přichází s druhým faceliftem šestkového sedanu a kombi. Nový je například tvar zpětných zrcátek…

Když se řekne Lada, většina lidí si představí hranatý sedan se zadním náhonem vycházející z Fiatu 124…

Další, už 28. ročník časopisu Motocykl startujeme ve velkém stylu – dvojčíslem! Najdete v něm extra…


Newsletter
Newsletter - registrujte se pro odběr novinek. Váš e-mail: