Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace

Active-sport

Chci inzerovat

Dvě ledové nádrže a hřebíky v hlavě. Xterra pokračovala v Ostrově

Sport

19.06.2018

Třetím podnikem pokračovala obnovená tuzemská série v terénním triatlonu. A v Ostrově borcům byla docela zima...  Do nádherného západočeského městečka dorazilo sice jen 56 závodníků na závod jednotlivců a dvě štafety, ale nikdo nebyl zklamán, diváci ani fanoušci.

Plavání mělo pouhých 300 m, což z počátku v závodnících vzbuzovalo spíše pochybnosti, jestli vůbec oblékat neopren. Ale jakmile dorazili na místo a měli si možnost vodu osahat, přistupovali k této části závodu s respektem.

Plavání se totiž konalo ve dvou retenčních nádržích pod Klínovcem v nadmořské výšce 680 metrů, kde v zimě slouží pro výrobu sněhu pro umělé zasněžování místních sjezdovek. Voda byla velice čistá, ale také nesmírně studená. Start plavání byl v jedné z nich (teplota vody 13,5 °C), poté krátký strmý výběh cca 20 m a poté plavání ve druhé nádrži. Ta ovšem měla už pouhých 9 stupňů. Pak následoval opět přeběh a zbytek plaveckého úseku se odplaval opět v první nádrži.

Pořadatelé zodpovědně nařídili použití neoprenů. Všichni ti, kteří neopren neměli a také kategorie dorostenců a dorostenek museli povinně absolvovat duatlon; plavání jim nebylo z bezpečnostních důvodů povoleno.

„Já tu ledovou vodu nějak zvlášť neřeším, beru tak, jak to je“, řekl mi před startem Jirka Fulka, triatlonový veterán a zkušený závoďák. „Doufám jen, že tam nebude žádný pád, při tom přeběhu“. Napjatou atmosféru plnou adrenalinu před samotným startem, ještě umocnilo bubnování místních bubeníků a šlo se na start. Ten proběhl ve dvou vlnách.

Tiatlonisté bojovali, jako když jim jde o život. Jakpak by ne. František Bulava, veteránský medailista z Havaje, později napsal na svůj facebookový profil: „ Nepomáhali ani dvě silné čepice a měl jsem pocity, jako by mi do hlavy někdo zatloukal hřebíky. Mým jediným cílem bylo se dostat z vody ven a zahřát se. V depu jsem zmrzlýma rukama nebyl schopen svléknout nohavice neoprenu a navíc se mi začala motat hlava a já ztrácel rovnováhu. Musel jsem si sednout na zem. Nepamatuji si, kdy jsem v depu naposledy seděl.“

Po odplavání následovala biková trasa v délce 20 km. Od retenčních nádrží se jelo nejprve 5 km ostrého stoupání do výšky 975 metrů a poté trať převážně klesala do Ostrova (400 m). Některé úseky byly techničtější a po předchozích deštích zaplaveny štěrkem a kameny, a tak bylo potřeba jet opatrně.

Druhé depo bylo na Starém náměstí, kde probíhal celodenní program a odkud se také vybíhalo na běžecký úsek. Ten byl dlouhý 5 km a běžel se ve dvou okruzích městem a zámeckým parkem. I když by se mohl zdát krátký, byl zpestřen zhruba pět metrů širokým a půl metru hlubokým brodem přes potok, což také zvedlo atraktivitu závodu jak pro závodníky, tak i pro diváky.

Těch bylo po trati běžecké části dost, protože celý víkend probíhaly oslavy města Ostrov. V zámeckém parku hrála živá hudba, zpíval dětský sbor, hrálo se divadélko pro děti, vyrostla zde spousta stánků s občerstvením a proběhla i výstava historických velocipédů.

Všichni závodníci byli rádi, že jsou v cíli. „Bohužel můj pocit v cíli není nic moc“, říkal zklamaně Jirka Fulka. „Prorazil jsem gumu a dvakrát jsem doplňoval „mlíko“, ale moc to nedrželo. Dojel jsem to na takový na žvejkačce, ale dojel jsem, takže závod pro mě byl už potom jen o dokončení. Ale hlavně že bylo hezky“, vzal trable nakonec s humorem.

„Mně se jelo dobře. Ten kopec nebyl moc dlouhý, ale zato ostrý. Ale když se to vyšlapalo, tak pak už to bylo v pohodě a jelo to rychle“, přidala se jeho 16letá dcera Šárka. „Pak až na tom poli to hodně zpomalilo a běh jsem tak nějak dala“. Šárka absolvovala závod v duatlonu. Jako juniorka plavat nesměla, ale nezdá se, že by jí to nějak vadilo. Junioři startovali na trať kola až po odjezdu triatlonistů, takže viděla, jak to bylo pro tátu i ostatní náročné.

Pro Martina Pospíšila, veterána jezdícího v kategorii nad 60 let, to byl zvláštní závod. „Jako sjezdové kritérium. Nejdřív nahoru a pak už jen dolů“, teď už se směje. „To byl hroznej nářez, druhých pět kilometrů se jelo tak šedesátkou, pak pár technických úseků. Ale charakter terénního závodu to mělo v podstatě až těch posledních osm kilometrů“. Nejde se nezeptat i na plavání. „Já jsem medvědí typ, takže jsem to přežil ve zdraví, ale dýl bych tam asi plavat nechtěl“. Celkově byl ale spokojený. Jak by ne, při vyhlášení vítězů jeho kategorie se usmíval ze stupňů vítězů.

Byl to krásný den a zajímavý, i když tak trochu jiný závod. Pořadatelé odvedli obrovský kus práce a závodníci si užili slavnostní atmosféru vyhlašování vítězů na pódiu v překrásném zámeckém parku. Ať už bude příští rok Cross City Triathlon v Ostrově vypadat stejně nebo ne, určitě bude stát za to se sem znova vydat.

A pro úplnost: Vítězství si vezou vycházející hvězdička české Xterry Vojtěch Bednarský, mezi ženami Jindřiška Zemanová z Plzně.

Hlavní svátek terénního triatlonu v Česku se chystá na druhý prázdninový víkend do Prachatic, kam se vrací světová kvalifikace na Havaj. Česká série pak ještě pokračuje v Hradci Králové.

 

 

 

Nahoru

Komentáře

Aktuálně
Mazda přichází s druhým faceliftem šestkového sedanu a kombi. Nový je například tvar zpětných zrcátek…

Když se řekne Lada, většina lidí si představí hranatý sedan se zadním náhonem vycházející z Fiatu 124…

Další, už 28. ročník časopisu Motocykl startujeme ve velkém stylu – dvojčíslem! Najdete v něm extra…


Newsletter
Newsletter - registrujte se pro odběr novinek. Váš e-mail: