Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace

Active-sport

Chci inzerovat

Xterra se vrátila, na Šumavě byl u toho i olympijský medailista Řehula

Sport

09.05.2018

Na stupně vítězů měl tentokrát daleko. Přesto Jan Řehula, olympijský medailista z premiéry v Sydney 2000, nemohl při návratu Xterry, terénního triatlonu do Česka, chybět. V Prachaticích si zajel Hus muže, první závod obnovené Czech tour. Vyhrál o generaci mladší Vojtěch Bednarský ze Šumperka.

„Pět roků netrénuju, byl jsem hodně zraněný. Jezdím na kole, ale skoro neběhám,“ omlouval se, když vyrážel na trať náročného kopcovitého duatlonu v dlouhých elasťácích. Až postupujícím dnem slunce ohřálo plážičku a Řehula se po závodě jako jediný vyplaval v chladné vodě.

„Moc se mi to líbilo. Parádní tratě, nádherná příroda a lidi ze všech kategorií, jak závodí, jak do toho jdou,“ ocenil souboj s Františkem Bulavou, jedním z veteránských medailistů z mistrovství světa na Havaji.

Nyní 44letý Řehula, který po letech strávených na trenérských štacích v Koreji a Austrálii zakotvil doma a je pořadatelem dalšího podniku české Xterry v Plzni 2. června. Ostatně i on byl u české premiéry Xterry na Hluboké v roce 2002.

Přátelská akcička přilákala téměř stovku dospělých účastníků, k tomu desítky dětí. Jelo se v nedotčeném okolí nejvýš položeného rybníka v zemi v Křišťanovicích (okolo 800 metrů nad mořem). První běh měl 3 km, horské kolo dva okruhy celkem 24 km včetně míjení válečných bunkrů a druhý běh 8 km včetně stoupání na zříceninu lapkovského hradu Hus. „Kolo bylo mírnější, ale naopak běh jsme nechali hodně náročný, traily, kořeny, seběhy,“ potvrdil Michal Piloušek junior, ředitel závodu.
 
fHhFkQcr9Bg

Bronzový z loňského domácího mistrovství Bednarský rozhodl až ve druhém běhu, kdy předstihl několikanásobného šampiona Karla Zadáka (Triexpert). „Na kole jsem ztratil, namotala se mi větvička do přehazovačky, ale jinak to bylo skvělé,“ pochvaloval si. Třetí skončil další mladík Petr Cmunt (Bitters Superior). Do první desítky se dostal i obhájce loňského prvenství Václav Holub – všichni čtyři nejlepší v jedné minutě, ale i zkušení bývalí matadoři Tomáš Jiránek nebo Pavel Jindra.

Mezi dívkami si to rozdali Pavlína Vargová s Barborou Hlaváčovou z Řehulovy plzeňské triatlonové akademie. „Známe se dobře, v závěru kola jsem trošku šetřila síly, protože jsem si věřila na běh. A v prvním stoupání jsem šla do čela,“ hlásila vítězka Vargová, která ve druhém depu ztrácela 40 vteřin.

Plzeňskou úspěšnost načnul na kratší trati (3-12-4) bývalý reprezentant na olympijské trati Petr Šlajs. Kdo zůstal i na koncert kapely Buczech Blues a táborák, dostal zážitek kompletní.

Hus muž se po vzoru havajského double sčítá do dvojboje s drsným silničním Krušnomanem, který se jede o víkendu. Xterra Czech tour se letos pojede ještě v Plzni, Hradci Králové, Krušných horách a v Ostrově. Světová kvalifikace na Havaj s mistrem světa Weissem a dalšími bombarďáky se po dvou letech vrací do Prachatic na 14. a 15. července.

Více o Xteře čtěte v novém vydání časopisu Outdoor, který se právě objevil na stáncích.

 

Nahoru

Komentáře

Aktuálně
Mazda přichází s druhým faceliftem šestkového sedanu a kombi. Nový je například tvar zpětných zrcátek…

Když se řekne Lada, většina lidí si představí hranatý sedan se zadním náhonem vycházející z Fiatu 124…

Další, už 28. ročník časopisu Motocykl startujeme ve velkém stylu – dvojčíslem! Najdete v něm extra…


Newsletter
Newsletter - registrujte se pro odběr novinek. Váš e-mail: