Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace

Active-sport

Chci inzerovat

Freeride. Sněhové království tyrolských ledovců Stubaie a Kaunertalu vábí i na jaře

Cestování

19.03.2018

Na vrcholové plošince jste právě zacvakli boty do vázání a naposledy se rozhlédli vůkol po majestátních stěnách a štítech velehor. Pod vámi šedesátistupňový sešup kuloárem. Není cesty zpět. Freeride! Klidně až do června, jen pár hodin od domova…

Otázky jako „dám to?“ se nepřipouštějí. Možná „jak?“ Na víc nemají mozek a tělo, natož vaši parťáci, čas. Lyže se zaboří do nekonečné bílé plochy, zaplouváte dovnitř, stáváte se součástí nekonečna.

Jen co chvíli třeba přeskočit do dalšího oblouku. Krájíte nedotčenou sněhovou peřinu, spouštíte vodopád kutálejících se sněhových koulí. Položit se do patek, táhnou stehny - co kdyby přišel skrytý výmol, nebo skalka? Padáte svahem, všechny smysly vybičované do maxima.

Až se zmírněním náklonu kopce a dojezdem do údolí přichází euforie, nacházíte jinde nepoznané spočinutí a splynutí s přírodním živlem. Za vámi zůstává napsaná stopa zážitku. Jen do další chumelenice… Ano, freeride, volné lyžování, off pist skiing, jak chcete. Slova nejsou důležitá, jen pocit.

Víc a víc lyžařů to táhne z přecpaných areálů a sjezdovek. Nejen na daleké skialpové výpravy, stačí zabočit jen kousek vedle na freeride. Třeba jen jisté sjezdové dovednosti, znalostí pohybu ve volném terénu, ale i odvahy, čím víc zkušeností, tím lepší. A hlubší prožitek.

Stubai aneb kde hledat Powder Department

Jako zahřívací hřiště může posloužit jeden z pěti tyrolských ledovců Stubai, jen dvacet minut jízdy autem z Innsbrucku. Nabízí nejrozsáhlejší ledovcový terén v zemi. Ve výškách od 1 750 do 3 333 m celkem 26 lanovek a vleků, 35 sjezdovek, kde nejdelší kombinace měří přes 10 km.

Ale především nádherné (a bezpečné, téměř vždy na dohled civilizaci) freeridové trasy.  Dostanete tu dokonce „off piste map“ se 14 vyznačenými lajnami – pokud vám vyjde počasí a chcete to zkusit sami bez guida.

Na zdejší platformě Powder (tak se obecně nazývá prašan, pozn. red.) Department získáte bohatý soubor informací o terénech, pravidlech pohybu i lavinách. Na svazích jsou checkpointy, kde se registrujete pípákem. Vybavení pořídíte komplet včetně lavinového batohu zde v půjčovně. Vzít se dá na horní stanici Eisgrat a vrátit až dole na Gamsgarten.

Pod Schaufelspitze je vyhlídkový bod Top of Tyrol, odkud shlédnete 109 zdejších třítisícovek, navštívit můžete i ledovou jeskyni uvnitř masivu. „Lyžuje se tu do půlky června,“ povídá Michael Gstrein ze zdejší turistické centrály. Od 7. 5. za speciální jarní tarify, jinak běžný denní stojí 47 eur. A většinu informací dostanete i v češtině.

Ideální místo pro celou rodinu. Většina sjezdovek je mírná a přehledná, tedy vyhovuje dětem. Dole ve Stubaiském údolí, kde už teď vládne jaro, najdete různé druhy bydlení za rozumné ceny. V Telfleru otevřeli nedávno nový vodní svět StuBay, kam platí jako vstupenka skipasy.

Ani za dva dny se vám nebude chtít domů. Anebo dál.

Ale to přebalování a hodina a půl v autě za to stojí. Vydáte se po dálnici z Innsbrucku na západ, odbočíte doleva na St. Moritz a pak ještě jednou z Feichtenu už vzhůru ho hor. Na Kaunertal. Do dalšího patra freeridu.

Kaunertal aneb v divočině s kamzíky a kozorožci

Vzdálenějšího a tím i klidnějšího a nedotčenějšího. Uprostřed zimy tu vládnou mrazy a lyžaři dávají přednost pohodlí sjezdovkových areálů. Proto sem míří hodně freerideři a snowboarďáci, jinak spíš za prvním sněhem, anebo prodlouženým jarním lyžováním.

„Až do června, a pořád je tu klid a pohoda,“ usmívá se opět Vera Neururerová, která zde vyrostla a po studiích v Německu a Anglii se vrátila pracovat domů do zdejší turistické centrály.

Z údolí a posledních ubytovacích kapacit jedete nahoru okolo teď zcela prázdné obrovité přehrady přes půl hodiny. Ještě koncem března tu denně obří rypadla ukrajovala z až čtyři metry vysokých sněhových stěn podél silnice.

Nechat auto můžete buď dole pod svahy, anebo na konci u Gletscher restaurantu. Nabídka je menší a kompaktnější - včetně níže položeného miniareálu Fendels 32,5 km pist a 17 lanovek a vleků. Ale uvádí se tu možnost využití 138 hektarů volných terénů včetně vyhlášeného ski/snowparku podél páteřní čtyřsedačky Ochsenalm I a II. Stačí se rozhlédnout kolem, tamhle jdou tři kamzíci, o kus dál živý kozorožec, symbol Kaunertalu.

Mapku sice taky dostanete, ale stačí pohled kolem sebe a vidíte poněkud divočejší horstva než na Stubai. „Nejlíp si vzít mě,“ usměje se Mathias Ragg, náš guide. Jasně, z pohledu bezpečnosti i jeho obživy, denní taxa dělá okolo 300 eur i pro menší skupinku.

Ale když nás provede jednou lajnou zvanou Nörderberg v traverzu Weisseespitze (3 518 m) až dolů do 1 900 metrů, ale i tou z Karlesspitze (3 260 m – odkud vidíte do Švýcarska i Německa) k dolní stanici lanovky na Ochsenalm (2 150 m) dáte mu za pravdu.

Jarní skipas stojí 40 eur, dítě do 10 let s dospělým jezdí zdarma, stejně jako senior nad 80 – v ceně je skibus, vjezd na ledovec a parkování. Největší evropský freeridový Testival už jste tuhle zimu prošvihli. Ale ještě tu mají další velké akce, včetně bláznivého závodu Soalrennen 29. dubna.

Velkou reportáž čtěte v časopise OUTDOOR jaro 2018, který vychází začátkem května

 

Nahoru

Komentáře

Aktuálně
Mazda přichází s druhým faceliftem šestkového sedanu a kombi. Nový je například tvar zpětných zrcátek…

Když se řekne Lada, většina lidí si představí hranatý sedan se zadním náhonem vycházející z Fiatu 124…

Další, už 28. ročník časopisu Motocykl startujeme ve velkém stylu – dvojčíslem! Najdete v něm extra…


Newsletter
Newsletter - registrujte se pro odběr novinek. Váš e-mail: