Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace

Active-sport

Chci inzerovat

Sluneční špice na lyžích v tyrolské Zugspitz Areně

Cestování

11.02.2018

Rtuť na třicítce ve dvou tisících nad mořem? V Alpách? V lednu? Po pěti svižných epesních jízdách po roletě chutná kapučínko skoro italsky. Až tyrolský trhanec, zde zvaný Kaiserschmarrn, oblíbený moučník císaře Františka Josefa I., nás usazuje přesně. Vítejte v Tiroler Zugspitz Areně. 

Ač nejlépe dostupné, česky téměř nedotčené destinaci. Sedm dní v sedmi areálech je skvělý tip pro jarní prázdniny s dětmi. Anebo pro prodloužený víkend, či tři všední dny.

Autem jste tady z Prahy přes Mnichov po dálnici, pořád ještě neplacené, za nejhůř pět hodin i s průjezdem bavorské metropole a horským dorazem z olympijského Garmisch-Partenkirchenu.

Za rakouskou hranicí se tu na západní straně masívu Wettersteinu (s nejvyšší německou horou Zugspitz 2 962 metrů, čára oddělující obě země vede i po vrcholu) nachází údolí, protnuté napříč říčkou Loisach, náš cíl. Jsme na úrovni tisíce metrů nad mořem, při krátkém úniku z byznys-busy dní nepotřebujete aklimatizaci.

„Ležíme na kraji velkých hor, které zastaví mračna, proto máme v zimě více slunečných dní,“ říká Birgit Linderová z Tiroler Zugspitz Areny, když se vyhříváme v teplých paprscích na vrcholu Grubigsteinu. A vlastně v těch dnech na přelomu ledna a února téměř kdekoliv jinde. To platí celoročně. Mraky zdejší území obvykle přejdou, začnou zpomalovat a zastaví se až o kus dál v okolí Innsbrucku, takže pokud se nejdená o větší frontu, zde zůstává hezké počasí, zatímco kupříkladu v Söldenu už prší.

Německý vrchol, rakouská lyžovačka

Snad jen nahoře na ledovci Zugspitze, přístupném nejstarší zdejší lanovkou z rakouské strany i modernější „zubačkou“ z německého Garmische, vládnou v zimě trvale drsnější podmínky. Ale v rámci permanentky se tam dá teď vyrazit jen na letmou půldenní exkurzi, ta stojí každopádně za to i ve fujavici.

A delší lyžovačku si tam naplánovat, až když v údolí sníh sejde. Je tu šest vleků a sedaček, 17 km tratí na 11 sjezdovkách. Z vrcholu musíte sjet ještě na lyžařskou plošinu lanovkou. Přesto vám, kdož trpíte nevolností ve výškách, tu už může začít plavat žaludek.

Celá Tyrolská Zugspitz arena nabízí 139 km sjezdovek a 58 lanovek v 7 areálech. Při pořízení déle než dvoudenního skipassu mezi nimi můžete libovolně cestovat, třeba jen podle úhlu slunečního svitu. Dělí je pár minut – autem, nebo skibusem, s kartou hosta nebo skipasem zdarma.

Pestrá skladba s převahou červených sjezdovek dovolí vzít s sebou zdatnější děti, ale ani sportovní lyžař se nebude cítit nenaplněný. Každý si pak může na internetu podle skipassu vyhledat denní přehled najetých kilometrů a také splnit a poté vyžádat „můj lyžařský průkaz“.

Kromě Zugspitze se dole nachází jeden sportovnější areál Lermoos s vrcholem na Grubigsteinu (vrchol 2 028 m), druhý také větší, úžasně slunečný Ehrwalder Alm (vrchol Issentalkopf).

Další menší jsou pak Wettersteinbahn Sonnenlifte - dvě lanovky vedle sebe dole v Ehrwaldu, pak téměř celý modrý Bichbach/Berwang, poté Bieberwier, šplhající k průsmyku Marienberg (1 789 m) a nakonec Heiterwang - jeden vlek s modrou sjezdovkou nad Heiterwanger see - směrem na Füssen.

Top karta na dva dny pro dvě země

Dole v údolí najdete zčásti na golfovém hřišti perfektně udržované okruhy pro běžky – klasickou stopu i širší koberec na bruslení. Také „italský“ formát. Přes noc vymrzlý a vytvrdlý, přes den povolující, ale pořád do bryskného letu po rovině s panoramatem Zugspitze a Sonnenspitze před očima.

Ať už pro intenzivní trénink, odpolední vyjetí po sjezdovkách, anebo lehkou procházku ve volném dni. Naskočit můžete z mnoha míst hned od zaparkovaného auta, vstup je volný. Celkem je v dosahu udržovaných 110 km tratí a XC Ski Holidays hotelích najdete i skvěle vybavené běžkařské lyžárny.

A kdo by neměl dost lyží, může se vydat na večerní sáňkování, výlet na sněžnicích, túru s pochodněmi, stavět iglú (a přenocovat v něm!), nebo si zabukovat místo jako doprovod sněžné rolby při úpravě pist. Každý den v týdnu se konají pravidelné akce, vše najdete na webu, nebo přímo na místě.

Pokud by vám to snad nestačilo, s kartou Top Snow Card rozšíříte záběr i na německou stranu Zugspizte do areálů Mittenwald, Grainau a Garmisch-Partenkirchen. Tím naroste rozptyl na 214 km sjezdovek a 87 lanovek… Pro představu, dospělého s dítětem stojí 119 eur na dva dny, denní skipass jen na Ehrwald, Lermoos nebo Bieberwier 44 eur, zbytek ceníku včetně slev si snadno dohledáte.

Pokud rádi zkoušíte lyže a nechcete se s nimi tahat z domova, zdejší půjčovny jsou perfektně vybaveny. Kvalitní carverové lyže pořídíte od 23 do 27 eur na den, snowboard za 23 eur, komplet běžeckou výbavu za 19 eur. Náš tip zní: Sport Schönherr u dolní stanice Marienberg, přece jen stojí stranou nejrušnějších tahů (ale stačí dojet 1,5 km z hlavní silnice).

Zajímavou možností ubytování je hotel MyTirol v Bieberwieru, hned na dohled. Žádná vesnická klasika – dřevo, andělíčci, duchny, krávy - ale až futuristicky úsporný koncept, jakýchsi sdílených prostor, ovšem s veškerým pohodlím.

Pokoje na vnitřních pavlačích nad rozlehlou halou s barem, jídelnou, hernou pro děti i lezeckou stěnou mají „průhledné“ předsíně, kde se dá sušit oblečení. V ceně 63 eur/dospělá osoba (polopenze navíc za 30 eur) je bazén i wellness se saunami, z nichž ta "pravá" finská má potírnu s obrovskou výlohou, namířenou do půvabně temného a blikajícího údolí.

Zasloužíte si ji/ho.

 

Nahoru

Komentáře

Aktuálně
Mazda přichází s druhým faceliftem šestkového sedanu a kombi. Nový je například tvar zpětných zrcátek…

Když se řekne Lada, většina lidí si představí hranatý sedan se zadním náhonem vycházející z Fiatu 124…

Další, už 28. ročník časopisu Motocykl startujeme ve velkém stylu – dvojčíslem! Najdete v něm extra…


Newsletter
Newsletter - registrujte se pro odběr novinek. Váš e-mail: