Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace

Active-sport

Chci inzerovat

Ski safari v Jižním Tyrolsku je plné dobrot i vína


13.12.2017

Nejen příroda a sportovní vyžití, ale taky už cílená gastronomie patří k lákadlům mnoha resortů. I v zimě. V Jižním Tyrolsku je možné absolvovat unikátní lyžařské safari. Sbalit si na záda malý baťůžek a s pomocí lanovek, vlaku a autobusu projet pět lyžařských středisek. 

Teoreticky by to bylo možné zvládnout za jeden den, v praxi je ale lepší spojit Ski Safari se dvěma noclehy na horských chatách, kde vás budou ráno budit rolby upravující sjezdovky. Během Ski Safari zdoláte více než 500 km sjezdovek, asi 11 000metrové převýšení a na 200 lanovek.

 1.  zastávka: Tre Cime Dolomity

Ikonický skalní masív Drei Zinnen/Tre Cime ční nad údolím a stal se symbolem oblasti, která si říká Tre Cime Dolomity, a kde se lyžuje v sedmi střediscích. Ta sice nejsou velká, ale nudit se tu nebudete. Tři z nich: Helm/Monte Elmo, Rotwand/CrodaRossa a Haunold/Monte Baranci si žádají vaši pozornost. Cílí na rodiny s dětmi, sjezdovky končí přímo u hotelů a penzionů a nejdelší tratě mají pěkných pět kilometrů. Před třemi lety zde propojili dvě sousední střediska Helm a Rotwand. Výsledkem je areál Sextner Dolomiten zahrnující celkem 45 km tratí s profilově zajímavými sjezdovkami.

Délka sjezdovek ve všech areálech: 100 km

Co nesmíte vynechat: Tour Giro delle Cime – obdobu Sella Rondy lze objet po sjezdovkách
Největší událost: 6. až 14. leden – balonový festival
Největší hit: krmení sobů v Helmu

www.three-peaks.info

Tip na horskou chatu: Jora. Nad Innichenem/San Candido stojí rustikální chata s domácí atmosférou, kde kuchař Markus Holzer vaří jihotyrolské speciality z produktů místních farmářů. Markus vlastně nikdy netoužil stát se kuchařem. Ale během studia na střední škole pomáhal v jedné restauraci a práci si zamiloval. Po studiu začal pracovat v restauracích doma i v zahraničí. Miluje jídla s těstovinami, napsal o nich dvě kuchařské knihy.

Z Tre Cime Dolomity budeme pokračovat do střediska Kronplatz. Využijeme k tomu vlak Ski Pustertal Express, který protíná celé údolí Hochpustertal/Alta Pusteria. Z Tre Cime Dolomity je to na Kronplatz jen 40 minut – v komfortním vagonu, bez starostí s parkováním. Vlak zastavuje v městečku Percha/Perca přímo u gondoly a jezdí se v něm v lyžařských botách.

 2.  zastávka: Kronplatz

Jihotyrolskou jedničkou je Kronplatz, 2275 metrů vysoký kopec ze všech stran obtočený 119 kilometry sjezdovek. Nabízí sportovní lyžování i mírnější široké carvingové tratě. Z vrcholu se do údolí kroutí v ostrých zatáčkách až sedm kilometrů dlouhé sjezdovky s krásným profilem. Díky supermoderním lanovkám (některé mají i wi-fi připojení) budete zase rychle zpět nahoře. Hitem se stalo muzeum MMM Corones, které na vrcholu otevřel horolezec Reinhold Messner.

www.kronplatz.com

Délka sjezdovek: 119 km

Co nesmíte vynechat: muzeum Reinholda Messnera na vrcholu
Největší událost: 18. – 21. ledna 2018 – Světový pohár v biatlonu v nedalekém Antholzu/Anterselvě

Největší hit: 5 černých sjezdovek

Tip na horskou restauraci: Oberegger. Nad vesnicí Olang stávala malá farma. Jenže časy se změnily a na stráních hory Kronplatz otevřeli v roce 1960 první lanovky. Farmář statek opustil a ten chátral až do roku 2003, kdy prošel velkou přestavbou v duchu starých tradic. Srdcem Obereggeru je kuchyně, které kraluje majitelka Sabine. Vymýšlí nové recepty inspirované těmi starými a dávno zapomenutými. Často k tomu využívá produktů z vlastní farmy. A nezapomíná na bylinky, květiny, houby a bobulovité ovoce z místních luk a lesů.

 

Z Kronplatzu do Alta Badie přejedeme autobusem. Z vrcholu musíme sjet do obce St. Vigil/San Vigilio, odkud jezdí autobusy do La Villy v Alta Badii. Autobus zastavuje jen pár metrů od sjezdovky.

 3.  zastávka: Alta Badia

Alta Badia nabízí krásné sjezdovky v srdci Dolomit, nezapomenutelné výhledy na skalní masív Sella i kulinářské zážitky, na které lyžaři jen tak nezapomenou. Když budete mít štěstí, narazíte zde i na některou z celebrit. Láká je sem mimo jiné několik michelinských restaurací (tříhvězdičkový St. Hubertus v Sankt Kassianu, La Stüa de Michil v Corvaře) nebo nekončící zábava v Clubu Moritzino na vrcholu Piz La Ila, kde místní DJ jednotlivé chody prokládá diskotékovými hity. Od Moritzina padá dolů sjezdovka Gran Risa, na které se v prosinci jezdí světový pohár.

Délka sjezdovek: 130 km

Co nesmíte vynechat: tříhvězdičkovou michelinskou restauraci St. Hubertus

Největší událost: 25. března - Wine Safari

Největší hit: Sjezdovka světového poháru Gran Risa

www.altabadia.org

Tip na horskou restauraci: Bioch. Útulná chata vykládaná dřevem leží přímo na sjezdovce. Proslulá je její velká slunečná terasa, kde si je možné dopřát aperitiv, ale i jednoduchá ladinská jídla, stejně jako speciality tyrolské a středozemní kuchyně. Nechybějí domácí dezerty. Velkou pozornost zde věnují vínům. Na lístků najdete 350 vín z celého světa.

Alta Badia je lanovkami propojená s Val Gardenou, což bude naše další zastávka. Musíme se ale napojit na slavný okruh Sella Ronda, která obtáčí skalní masív Sella, a její část dnes zdoláme. V oranžovém a zeleném směru ho lze absolvovat po sjezdovkách. Pokud byste ho chtěli projet celý, což my dnes nestihneme, najedete více než 40 kilometrů na lyžích.

4. zastávka: Val Gardena

V centru Dolomit a na trase Sella Rondy leží středisko Gröden/Val Gardena se 115 kilometry lanovek. Nabízí krásné sjezdovky, mezi nimiž je nejslavnější Saslong s „velbloudími hrby“, kde se v prosinci jezdí světový pohár. Tratě se vlní na obou stranách údolí, na jedné straně je ohraničuje skalní masív Seceda, na druhé Langkofel/Sassolungo. Ubytování se nabízí v městečcích a St. Ulrich/Ortisei, St. Christina/ S. Cristina a Wolkenstein.

Délka sjezdovek: 115 km

Co nesmíte vynechat: lyžařský okruh Sella Ronda

Největší událost: 10. -18. března - Rock the Dolomites, koncerty na sjezdovkách

Největší hit: Mořské plody na chatě Comici

www.valgardena.it

Tip na horskou restauraci: Comici. Ve 2200 metrech nad mořem, přímo na sjezdovce, a v krásné kulise Dolomit stojí vynikající rybí restaurace, na jejímž menu nechybí zaručeně čerstvé mořské plody jako třeba humři či langusty. Ze slunné terasy, která je oblíbeným místem na aperitiv, je krásný výhled na Dolomity. Lyžař Gustav Thöni, závodník F1 Michael Schumacher či monacký kníže Albert – ti všichni tam byli před vámi.

Z Val Gardeny je možné dojet do místa Seiser Alm/Alpe di Siusi buď lanovkou z vesnice St. Ulrich/Ortisei, nebo autobusem z Monte Pana, který zastavuje a končí u sjezdovek.

5. zastávka – Seiser Alm

Seiser Alm/Alpe di Siusi v magické kulise Dolomit je nejlepší lyžařskou adresou pro rodiny s dětmi. Náhorní planina o velikosti 8000 fotbalových hřišť se rozkládá mezi skalními masívy Schlern/Sciliar a Langkofel/Sassolungo.

Svahy jsou tak akorát – většinou značené červenou a modrou barvou, lanovkám nechybí zábrany pro nejmenší lyžaře, kopce hlídají dřevěné čarodějnice (s pohádkovým příběhem). Děti mohou vyzkoušet několik slalomů i snowpark. Ten je podle české snowboardistky Šárky Pančochové nejlepší v Itálii. Je 1500 metrů dlouhý, horní část je určená pro začátečníky, spodní s U-rampou vyhoví pokročilým jezdcům. Běžky s sebou: na Seiser Almu je na 80 kilometrů tratí.


Délka sjezdovek: 60 km

Co nesmíte vynechat: Snowpark

Největší událost: 11. března  – Dolovino, akce pro milovníky vína

Největší hit: Zdejší výhled

www.seiseralm.it

Tip na horskou restauraci: Rauch. Jihotyrolská kuchyně, výhled na dechberoucí skalní masív Sassolungo/Sassopiatto – to je horská chata Rauch. Už čtyři generace – od roku 1965 – ji vlastní rodina Lagederů. Chata je malá, útulná a dřevem vykládaná – budete se tu cítit jako na prázdninách u babičky.

Nahoru

Komentáře

Aktuálně
Mazda přichází s druhým faceliftem šestkového sedanu a kombi. Nový je například tvar zpětných zrcátek…

Když se řekne Lada, většina lidí si představí hranatý sedan se zadním náhonem vycházející z Fiatu 124…

Další, už 28. ročník časopisu Motocykl startujeme ve velkém stylu – dvojčíslem! Najdete v něm extra…


Newsletter
Newsletter - registrujte se pro odběr novinek. Váš e-mail: