Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace

Active-sport

Chci inzerovat

Barvy rožmberského podzimu. Rybníky, samé rybníky

Cestování

18.11.2017

Rožmberk můžeme vlastně považovat za pomyslné srdce rybníkářské oblasti jižních Čech. Reportáž v rubrcie Tip na výlet přinášíme v časopise OUTDOOR zima 17, který se právě objevuje na stáncích dobrých prodejců tisku. V místech více či méně vzdálených, ale vždy časově dostupných, najdeme další zajímavé vodní plochy, k nimž stojí za to se vypravit.

Sever

Nedaleko Rožmberské bašty (viz reportáž) se nachází obec Lužnice, odkud lze vyrazit po obou stranách stejnojmenné řeky. Rybníkům se tady nelze vyhnout, u vesnice Klec mají sousedící vodní plochy poetická jména jako Dobrá vůle, Víra, Skutek, Láska a Naděje. Jedná se o celý řetězec rybníků mezi dvěma s názvy Potěšil a Překvapil, říká se jim Nadějská soustava.

Výlet může skončit u dalšího z obřích rybníků, Horusického. Kolem něj jsou krásná blata a rašeliniště, kdo má trpělivost, právě v tomto ročním období může pozorovat zimoviště majestátního orla mořského. S návratem k Rožmberku najedete jistě 60 kilometrů, poloviční pěší varianta se zpět k výchozímu bodu stočí u Vlkova. Zdejší rybník mimochodem není chovný, slouží k letní rekreaci, takže otužilci - do toho!

Jihovýchod

Ze Staré Hlíny při silnici 34 mezi Jindřichovým Hradcem a Třeboní vedou populární cyklotrasy, jež se mohou proplést na mnoho způsobů mezi mnoha zdejšími rybníky, z nichž je vedle Starého Vdovce a Nového Vdovce známý zejména Ženich. Je obklopen lesem, má obdélníkový tvar a celý je obehnán hrází.

U Stříbřeckého mostu je restaurace pojmenovaná po Emě Destinové, opodál stojí památník úžasné české operní pěvkyni, jež sídlila na zámečku ve Stráži nad Nežárkou a umělou Starou řeku využívala k rybolovu. Obracečka bude u Hejtmana v Chlumu u Třeboně a cesta zpátky může vést třeba naučnou stezkou Mikuláše Rutharda, což byl další z jihočeských rybníkářů. Délka může být mezi 40 a 60 kilometry, možná je i třicetikilometrová pěší túra.

Západ

Tohle už pro pěší nebude. Z Třeboně se většinou po okresních silnicích s nízkým provozem lze přesunout až do Hluboké nad Vltavou, která sama o sobě stojí za návštěvu, a to nejen kvůli zámku. Přináleží k ní Munický rybník, na jehož břehu se nachází menší, ale atraktivní zoologická zahrada využívající krás jeho vod. Je napájen ze stejné soustavy jako sousední Bezdrev, založený další rybníkařskou kapacitou Vilémem z Pernštejna. Není typicky kaprovitý, loví se tu hojně i štiky, sumci a líni, oblíbený je také mezi jachtaři a surfaři.

Zdatní cyklisté si trasu bez problémů prodlouží až k Dehtáři, určenému dnes už výhradně k rekreaci, a vrátí skrze soustavu menších rybníků západně od Českých Budějovic. Je potřeba počítat s přejezdem krajského města kvůli překonání Vltavy. Doba stovek přívozů přes ikonickou českou řeku je zřejmě v nenávratnu... Včetně varianty Bezdrev půjde o stokilometrovou trasu, kratší s otočkou u Zlivi bude měřit asi 80 km.

 

 

 

 

Nahoru

Komentáře

Aktuálně
Mazda přichází s druhým faceliftem šestkového sedanu a kombi. Nový je například tvar zpětných zrcátek…

Když se řekne Lada, většina lidí si představí hranatý sedan se zadním náhonem vycházející z Fiatu 124…

Další, už 28. ročník časopisu Motocykl startujeme ve velkém stylu – dvojčíslem! Najdete v něm extra…


Newsletter
Newsletter - registrujte se pro odběr novinek. Váš e-mail: