Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace

Active-sport

Chci inzerovat

Upgradujte si vaši zimu, vzkazuje Švýcarsko

News

09.10.2018

Já vím, ještě chodíte v kraťasech. Ale kalendář je neúprosný, zbývají hodiny, kdy se to obrátí. A pak začne skutečná zima. Víte, kam vyrazíte? Švýcarsko patří k top tipům, neboť jeho čísla jiná země nedosahuje: 48 čtyřtisícových vrcholů, 7 400 km sjezdovek, 5 500 tratí pro běžky. Máme pro vás hromadu tipů na novou sezonu. Najít to svoje si může každý a pak se popídit po podrobnostech.

Každopádně čísla z posledních měsíců potvrtují, že Čechů míří do Švýcarska víc a víc. Podle dostupných údajů jich přibylo jen v červenci 23%, za poslední rok 10%. A to statistika zahrnuje pouze hotely, kempy nepočítá. Tam se drží Češi v elitní desítce ze všech zemí. Výrazně se rozrůstá rubrika My Perfect Swiss Day na webu www.mojesvycarsko.com, kam píší čtenáři a cestovatelé. Za snahu můžete získat atraktivní ceny.

Resorty sdružují skipasy a vymýšlejí nabídky

Z našeho pohledu zásadní jsou lyže. Tak hlavně: pokračuje trend spojování středisek do skipasů – například Magic pass obsáhne 30 míst, 14 parků, přes 1 000 km sjezdovek a má i přesah do léta. Čím dřív koupíte, tím lepší cena, to platí taktéž napříč areály.

Další nový balíček se jmenuje Top 4 skipass a zahrnuje Adelboden, Gstaad, Meringen, Jungfrau (v sobotu jezdí s rodiči děti do 15 let zdarma, platí pro až 3 děti). S vlastní nabídkou přispěchal i Davos/Klosters: 4 osoby pojedou: 4 dny, 1 den dostanou i guida, 3 dny lanovka v ceně (celkem za 325 CHF).

Dokončeno bylo propojení Andermatt-Sedrun v režii egyptského miliardáře Samiha Sawirise (s rozpočtem 130 švýcarských franků), o němž jsme přinesli velkou reportáž před dvěma lety v časopise OUTDOOR. Teď čítá 10 lanovek, 120 km prolyžovatelných sjezdovek.

Nová lanovka vede na malý Matterhorn, nejvýš v Evropě, jezdí tam čtyři kabinky se třpytícími se krystaly se od Swarowski. Známá Pilatus Bahn má slevu 20% od prosince do března a tahákem na vrcholu je sledování východu a západu slunce.

Můžete se zapojit i do práce. Jízdu rolbou s večerní úpravou sjezdovek poskytují nejen v Arose i Davosu zdarma v rámci bydlení.

Saně či zimní let balonem?  Anebo rovnou Inferno?

Teď pár konkrétních tipů, od nichž se můžete odpíchnout v plánování. Náderná šestikilometrová sáňkařská dráha Preda – Bergün vede zčásti po trati rhétské dráhy, na zastávkách dostanete i občerstvení. Na saních se dá sjet i z Pilatusu, ale nejdelší 15 km dlouhá trasa Big Pintenfritz vede z Faulhornu až do Grindelwaldu. Mají tam i velogemel, jakýsi dřevěný skibob.

Pro bruslení na ledové dráze se nabízí trať Albula Surawa (www.skateline.ch). Bruslařský zážitek si jistě odvezete z velké plochy World of Ice v Davosu. Nebo co takhle zimní paragliding v Interlakenu?

Celou zimu bude hrát zimní kino v Lenzerheide. Natočit se sami můžete na sjezdovce světového poháru alpských lyžařů v Adelbodenu. Za zimními lety balonem to chce do Chateau d´Oex, kde se 26. 1.-3. 2. koná balonový festival.

Zajímavě vypadá i nabídka snowkitingu na Silvaplaně v oblasti Svatého Mořice. Ve Wintereggu bude otevřena veřejnosti upravovaná skikrosová trať. Hodně se objevují fatbiky, nová trasa bude připravená na Pischu v oblasti Davosu.

K náročnějším aktivitám se vyplatí nechat proškolit. Kurs lezení po ledu stojí v Pontresině 90 CHF. Freeeride se věnují v Engelbergu, kde se konají kempy vedené Čechy v čele s Robinem Kaletou. Přespat se dá i ve švýcarské iglú vesnici, například na Birgu, v Zermattu nebo Adelbodenu.

Z kalendáře vrcholných akcí s pevným termínem vybíráme: Olympiáda Santa Klausů ClauWau v Samnaunu 24. 11., Festival světel v Lucernu - ano, název města pochází skutečně od lucerny – se koná 10.-20. 1.

World snow festival v Grindelwaldu 21.-26. 1., obávaný Inferno rennen Mürren 23.-26. 1., mistrovství světa Ice Snow fotbal v Arose v lednu, světový pohár bobistů na jediné přírodní dráze, ve Svatém Mořici 22.-27. 1., klasický Engadin skimaraton na běžkách 10. 3., veřejný ledovcový sjezd na MTB v Saas-Fee 16. 3., slavný skialpový závod Patrouilles des Aiguilles Rouges 24. 3.

Excellence class v ledovcovém expresu nebo Fondue rikša

Vydat se do Švýcarska, aniž byste si užili jízdu vlakem, snad ani není možné. Vyhlídkový vlak Bernina Panorama ze Svatého Mořice do Tirana pojede jen za 5 CHF, platí zde skipas.

Připravena je i nejvyšší kvalita. Rhétské dráhy vypravují vagon tzv. Excellence class v Ledovcovém expresu. To je víc než první třída. Sedadla rozmístěná 1 + 1, tedy každý sedí u okna, k dispozici má vlastní bar i osobní tablet. Do podobné kategorie patří autobusová Nobless line do Lucernu, jezdí od srpna, má třebas uvnitř i svoji kavárnu.

Stejně jako v uplynulých dvou letech pokračuje noční vlaková linka z Prahy do Švýcarska. S lístkem ČD získáte 20% slevu na skipas v Davosu.

Firma SchweizMobile převáží zavazadla a od února bude poprvé k doispozici i pro vás, kdož se vydáte na skialpovou nebo skitouringovou trasu z bodu A do bodu B, abyste se nemuseli vracet.

Zážitky sportovní a cestovatelské doplňují stále plnohodnotněji i ty gurmánské. Z Gstaadu bude jezdit v jedné z lanovek Fondue gondola s podáváním typického menu, už ji mají v Davosu a Curychu. Dále Fondue rikša jezdí v Bernu po městě, anebo kočár s koňmi (a jídlem) v Gstaadu, ve Schuolu dokonce obslouží celé pro skupiny!

Sýrové trhy, kde se objeví až 900 druhů, a soutěž o nejlepší sýr se koná v Lucernu 28.-30. září. Ve Svatém Mořici to zase bude Swiss Gourmet festival 11.-19. ledna příštího roku. A největší vinařský festival, konaný unikátně pouze jednou za 25 let, Fete des Vigneros vyhlásil termín na 18. 7.-11. 8. Už se prodávají vstupenky!

 

 

 

 

 

 

Nahoru

Komentáře

Aktuálně
Mazda přichází s druhým faceliftem šestkového sedanu a kombi. Nový je například tvar zpětných zrcátek…

Když se řekne Lada, většina lidí si představí hranatý sedan se zadním náhonem vycházející z Fiatu 124…

Další, už 28. ročník časopisu Motocykl startujeme ve velkém stylu – dvojčíslem! Najdete v něm extra…


Newsletter
Newsletter - registrujte se pro odběr novinek. Váš e-mail: