Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace

Active-sport

Chci inzerovat

Holeček s Hákem mají Zlatý cepín, horolezeckého Oscara. Za prvovýstup na Gašerbrum I

Sport

03.10.2018

Marek Holeček se dočkal. Druhou nominaci po čtyřech letech proměnil v Piolet d´Or, Zlatý cepín, nejprestižnější mezinárodní ocenění horolezeckého výkonu. Získal ho jako první Čech. Trofej však cestou rozbil na dva kusy. „Dva střepy, více štěstí,“ smál se.

Slavnostní večer probíhal poprvé od roku 1992 mimo alpskou domovinu pořadatelů v polských lázních Ladek. „To víš, že tě potěší, když ti lidi zatleskají. Moc pěkná akce, sešlo se asi dva tisíce lidí, které to baví a rozumí tomu. Navíc v Polsku, kde mají základnu i historii,“ řekl český lezec, kterého na pódium uváděl Krzysztof Wielicki, pátý člověk s Korunou Himálaje, z níž tři vrcholy zdolal jako první v zimě.

Ocenění získal Holeček za loňský prvovýstup na Gašerbrum I (8 068 m) se Zdeňkem Hákem. Ten se však z návštěvy Polska musel omluvit vinou nemoci a tak ho doprovázela i na pódium malá dcerka. „Horolezecké výkony nejsou poměřitelná věc. Vylezeš to a čekáš. Maximálně o tom můžeš mluvit. Ale potkali jsme se tu a povídali s živoucími legendami, vážím si třeba setkání s Chrisem Boningtonem,“ dodal a přiložil si tak obklad na nedávný "elegantní výprask" od Nanga Parbat.

Další zlaté cepíny získali Francouzi Helias Millerioux, Fredric Degoulet a Benjamin Guigonnet za novou cestu na severovýchodní vrchol Nuptse (7 742 m). A před nimi Japonci Kazuja Hiraide a Kanro Nakažima za prvovýstup na Shispare (7 611 m). Cenu za celoživotní přínos světovému horolezectví dostal slovinský horolezec Andrej Štremfelj. A první polský cepín patří Marku Raganowiczovi za jištěné 18délkové sólo na Suser gjennom Harryland a stěně Trollů v Norsku.

 

Nahoru

Komentáře

Aktuálně
Mazda přichází s druhým faceliftem šestkového sedanu a kombi. Nový je například tvar zpětných zrcátek…

Když se řekne Lada, většina lidí si představí hranatý sedan se zadním náhonem vycházející z Fiatu 124…

Další, už 28. ročník časopisu Motocykl startujeme ve velkém stylu – dvojčíslem! Najdete v něm extra…


Newsletter
Newsletter - registrujte se pro odběr novinek. Váš e-mail: