Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace

Active-sport

Chci inzerovat

Pátý Čech má Korunu světa. Grabmüller zaplatil kousky prstů

Sport

03.08.2018

Poslední krok bývá ten nejtěžší, to se ví. A v případě horolezců to platí dvojnásob, navíc o cestě zpátky. Přesvědčil se o tom Ivo Grabmüller na Mount Everestu. Až dole si mohl užít: 1) že je vůbec zpátky, 2) že se stal teprve pátým Čechem s Korunou světa, tedy zdolanými vrcholy všech kontinentů.

Jeho příběh (bez everestské tečky…) jsme přinesli v zimním vydání časopisu Outdoor. Nyní neměl daleko k tomu, aby se do čestné listiny zapsal in memoriam. Ve vrcholových partiích ho zasáhlo špatné počasí, i když vyrážel 16. května, snad v nejlepší den letošní jarní sezony.

Přesto se kolem poledne dokázal vydrápat na vrchol. Ale dvakrát mu zkolaboval kyslíkový ventil a brzy zůstal úplně sám i bez šerpy. Vrcholový kilometrový hřeben s klesáním dvě stě metrů mu trval pět hodin. Dole viděl ve tmě čtvrtý tábor, kam se sunul krůček za krůčkem.

„Sněžilo, foukalo, cesta vypadala jinak. Už si to ani moc nepamatuju,“ říkal o posledních metrech svého desetiletého úsilí. Cestou potkával už horolezce, kteří mířili nahoru, nepomohl mu nikdo. V táboře padl v deset večer do prvního volného stanu, svůj ani nemohl najít, neměl světlo, nepodařilo se mu ani sundat boty.

Šestadvacet hodin na cestě, vypitá půlka termosky vody a pár prášků na ředění krve…

Ráno objevil svůj stan deset metrů vedle, v něm šerpa, který už hlásil, že se Ivo nevrátil. Pak se po čtyřech nocích v osmi tisících s pomocí přátel z výpravy dostal do nemocnice v Káthmándú, kde začala „práce“ na jeho omrzlých prstech. Díky tomu o ně nepřišel komplet.

Teď už se 54letý lyžař a triatlonista (horo-lezec spíše z donucení) zotavuje doma v Prachaticích u manželky a dvou dcer. Pohnul si bederní páteří a necítil prsty na nohou, na další úpravu postižených partií rukou jezdí do barokomory a taky se chystá za zvučným specialistou Radkem Kebrlem, který ve Vysokém nad Jizerou dával dohromady i Radka Jaroše nebo Petru Kvitovou.

„Jsem rád, že jsem tady,“ usmívá se. „Ta hora mě tam jen pustila a pak mi dopřála, abych sestoupil dolů. Everest umí zabíjet. A kdybych si mohl vybrat, ještě jednou bych se rád vrátil na Antarktidu, ta byla neuvěřitelně krásná.“

 

Češi na 7 summits

138. Miroslav Caban (2005 dokončil na Mt. Kosciuszko)

152. Vladimír Nosek (2005 Vinson Massif)

331. Pavel Bém (2011 Aconcagua)

393. Renata Chlumská (2014 Vinson Massif)

Ivo Grambüller (2018 Mt. Everest)

celkem do této společnosti patří přes 400 lezců

 *Peter Hámor dokončil „sbírku“ v roce 2017, narodil se na území Československa

 

Top 7 summits

Asie: Mount Everest 8 848 m

Jižní Amerika: Aconcagua 6 961 m

Severní Amerika: Denali: 6 194 m

Afrika: Kilimanžáro 5 895 m

Evropa: Elbrus 5 642 m

Antarktida: Vinson Massif 4 892 m

Oceánia: Puncak Jaya/Carstens Pyramid 4 884 m/alt. Mt. Kosciuszko 2 228 m

Nahoru

Komentáře

Aktuálně
Mazda přichází s druhým faceliftem šestkového sedanu a kombi. Nový je například tvar zpětných zrcátek…

Když se řekne Lada, většina lidí si představí hranatý sedan se zadním náhonem vycházející z Fiatu 124…

Další, už 28. ročník časopisu Motocykl startujeme ve velkém stylu – dvojčíslem! Najdete v něm extra…


Newsletter
Newsletter - registrujte se pro odběr novinek. Váš e-mail: