Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace

Active-sport

Chci inzerovat

Jižní Tyrolsko zve na úchvatný Geotrail Dolomity UNESCO. Má 10 etap

News

07.10.2018

Jižní Tyrolsko zve v letošní sezoně turisty na velkou novinku. Propojilo nejkrásnější místa Dolomit do jedné trasy. Jmenuje se UNESCO Geotrail Dolomity, představuje geologické zvláštnosti Dolomit a zdolává 176 kilometrů v deseti etapách.

Strmě čnící „bledé“ skály Dolomit ohromují návštěvníky již dlouho. Švýcarský architekt Le Corbusier je označil jako nejhezčí architekturu světa, pro horolezce Reinholda Messnera jsou to nejkrásnější hory světa a UNESCO je v roce 2009 zařadilo na svůj seznam světového dědictví.

Dolomity jsou mimořádné, liší se od okolních Alp, nabízejí velkolepé pohledy. Jak tyto hory pochopit, vysvětlí UNESCO Geotrail Dolomity. Během desetidenního putování turisté zjistí, jak se za více než 200 milionů let z tropického moře s atoly, vulkány a korálovými útesy stalo dnešní zkamenělé souostroví, seznámí se s geologickým a historickým vývojem Dolomit.

Cestou sice nenarazíte na žádné cedule, ale devatenáct zastávek je popsaných v knize, která byla u této příležitosti vydána. Její součástí je i podrobná mapa s tipy na restaurace a ubytování. Fascinujících 176 kilometrů začíná nedaleko Bozenu/Bolzana u propasti Bletterbach, což je největší kaňon Jižního Tyrolska nabízející geologickou exkurzi do doby před miliony let, do prehistorie země. Trasa pak končí pod skalním masívem Drei Zinnen/Tre Cime di Lavaredo u stejnojmenné chaty.

Deset etap znamená deset dnů po nejkrásnějších místech jihotyrolských Dolomit. Vedou přes průsmyk Lavazè, dále do průsmyku Karer/Carezza a nabídnou krásné výhledy na magický skalní masív Rosengarten/Catinaccio a Latemar. Odtud se přejde do ladinských oblastí Grödenu/Val Gardeny, zde se pokračuje do národního parku Puez-Geisler. Po přenocování na chatě Pederü v sevření hor se turisté dostanou na náhorní plošinu Plätzwiese/Prato Piazza, odkud se přejde pod skalní štíty Drei Zinnen a sejde se do městečka Sexten/Sesto.

Spí se na horských chatách, kde si je nutné ubytování zamlouvat s velkým předstihem.

Jen málokdo bude mít čas a sílu na desetidenní trek, vybrat z deseti etap trasu na tři dny je ovšem těžké – každá část má něco do sebe a nabízí nezapomenutelné výhledy. Doporučit lze například třídenní trek – z průsmyku Karer/Carezza přes St. Ulrich/Ortisei ve Val Gardeně do národního parku Puez-Geisler/Puez-Odle.

Túra 1: Z průsmyku Karer Pass na Tierser Alpl Hut

15,6 km, 1850 výškových metrů nahoru, 1160 metrů dolů

Osm hodin

Velmi krásná trasa začíná v průsmyku Karer/Carezza, kam jezdívala do hotelu císařovna Sissi. Odtud se začne stoupat a přes tři vysokohorská sedla se dojde až na chatu Tierser Alpl. Je to těžká vysokohorská túra, ale nabízí krásné výhledy.

Kdo se chce vyhnout prvnímu stoupání, může vyjet lanovkou k Laurins Lounge, která leží přímo pod magickým skalním masívem Rosengarten/Catinaccio. Cestou je možné se občerstvit na několika chatách.

Tip: před začátkem první túry navštivte jezero Karersee. Má tyrkysovou barvu a na jeho hladině se odrážejí štíty Dolomit.

Túra 2: Z chaty Tierser Alpl do St.Ulrichu/Ortisei

16,6 km, 450 výškových metrů nahoru, 1660 metrů dolů

Šest hodin

Jedná se o velmi krásný úsek vedoucí přes náhorní planinu Seiser Alm/Alpe di Siusi. Tu z jedné strany ohraničují masív Schlernu/Sciliar, z druhé strany masívy Plattkofel, Langkofel a Sella. Pasou se zde krávy, koně a cestou se nabízí několik zastávek, kde se lze občerstvit. Například na chatě Zallinger či Sanon. Kousek od chaty Sanon začíná prudký - téměř dvouhodinový - sestup do údolí Val Gardena do malebného městečka St. Ulrich. Do údolí se dá také sjet lanovkou.

Tip: prodlužte si trasu o tři kilometry a vezměte to na Seiser Almu přes horskou chatu Gostner Schwaige. Její kuchyni kraluje Franz Mulser, dělá si tu i své sýry. Požádejte o jejich ochutnávku.

Túra 3: Ze St. Ulrichu na chatu Puez

17,4 km, 1150 výškových metrů nahoru, 750 metrů dolů

Sedm hodin

Z Val Gardeny, z městečka St. Ulrich, se vyjede zubačkou na Rasciesa (úsek se dá samozřejmě také vyjít pěšky, ale jedná se o velké převýšení). Krásné výhledy, například na skalní masívy Secedy a Puez jsou zaručeny. Jako ovšem na každém úseku Geotrailu.

Tip: na designové horské chatě Sofie na Secede ochutnejte gin. Vyrábí ho majitel restaurace a je na něj velmi pyšný.

Více podrobností o UNESCO Geotrailu Dolomity najdete zde: https://www.suedtirol.info/cs/zazitky/leto/pesi-turistika/dolomiti-unesco-geo-trail Další informace o Jižním Tyrolsku najdete zde: www.suedtirol.info/cs www.facebook.com/jiznityrolsko www.instagram.com/suedtirol

 

Nahoru

Komentáře

Aktuálně
Mazda přichází s druhým faceliftem šestkového sedanu a kombi. Nový je například tvar zpětných zrcátek…

Když se řekne Lada, většina lidí si představí hranatý sedan se zadním náhonem vycházející z Fiatu 124…

Další, už 28. ročník časopisu Motocykl startujeme ve velkém stylu – dvojčíslem! Najdete v něm extra…


Newsletter
Newsletter - registrujte se pro odběr novinek. Váš e-mail: