Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace

Active-sport

Chci inzerovat

Z Prahy až do Hamburku. Chystá se extrémní etapový závod osmiveslic

Sport

08.03.2018

13 dní na vodě, 850 kilometrů, 9 členů posádky (8 veslařů, 1 kormidelník, se 3 povolenými náhradníky). Na podzim odstartuje zpod Karlova mostu v Praze unikátní etapový závod veslařů, v němž mohou změřit síly olympijské hvězdy s hobíky. Prague – Hamburg Rowing Race 2018.

 

Máme Ironmany, etapové závody bikerů, nebo motoristickou odysseu Dakar. A tohle je další mimořádná výzva a také šance, jak probudit zájem o dosud konzervativní sportovní odvětví. Jen počítejte: denně přes 60 km za vesly, to je možná i víc než deset hodin. „To není pro člověka, který netrénuje, který nemá ztvrdlé dlaně,“ řekla olympijská vítězka Mirka Topinková, která se po narození dcery pomalu vrací do přípravy.

Ona sama i s manželem si dá v den jeho narozenin jednu padesátikilometrovou etapu. A dál? „Budu všem účastníkům držet palce. Kdyby trať měřila třeba půlku, uvažovala bych o tom, ale tohle je vážně hodně drsné,“ dodala.

„Nápad vznikl na tréninku na vodě a měl by pomoci propagaci našeho sportu. Tenhle projekt nemá ve světě obdoby, může se stát Dakarem na vodě,“ potvrdil Aleš Nejedlo, jeho ředitel. „Když za mnou poprvé přišel, měl jsem ho za blázna,“ přiznal Dušan Macháček, šéf Českého veslařského svazu.

„Totálně se to vymyká všem tradicím našeho sportu, které vedou až do roku 1884. Jezdíme dvoukilometrovou trať a tohle je 425x delší… Ale ve chvíli, kdy se podařilo přesvědčit německou stranu, uvědomil jsem si, že je to reálné překročení hranic, natolik jiné, že se mohlo setkat s úspěchem,“ přidává. „Studenti univerzit a tamních veslařských klubů mají ještě volno a projevili zájem.“ Ambasadorem německé strany se stal taktéž olympijský vítěz André Willms.

Závod zahájí 29. září noční prolog na 200 metrů okolo Střeleckého ostrova na Vltavě v Praze, pojede se o rytířský meč starosty Prahy 1. Předcházet bude Týden vodních sportů na stejném místě se symbolickou čtyřdenní štafetou na 850 km na kilometrovém okruhu, jejímž finišmanem bude pětinásobný mistr světa Ondřej Synek. A pak se vyrazí směr Německo, nejdelší etapa měří 107 km. Tamější města chystají ceremoniály, Drážďany dokonce po olympijském vzoru až následující volný den.

Pojede se ve třech kategoriích. Elite nabídne místa 10 lodím žen a 10 mužů, ty dostanou kompletní zázemí na ubytovacích lodích, ale musejí do konce června splnit časový limit. „Nebudeme naše reprezentanty nijak organizovat,“ říká předseda Macháček.

Etapová tortura totiž startuje jen pár dní po mistrovství světa v Plovdivu, kdy ti nejlepší obvykle odpočívají. „Ani není jisté, že by na takovou vzdálenost reprezentanti byli nejlepší. Trasu už objely na zkoušku dvě posádky, které se střídaly, a měly toho až dost,“ doplňuje.

Challenge bude otevřena všem vodákům, objet si mohou třebas na kajaku i jedinou etapu. A Open je určena všem statečným, kdož najdou odvahu a pokusí se vydolovat z těla všechny síly. Přihlášky se otvírají 15. března, tedy dost času na přípravu…

„FISA (Mezinárodní veslařská federace, pozn. red.) obešle všechny svazy na světě, oslovíme kluby, univerzity,“ ukazuje ředitel Nejedlo. „A pro nás to bude náročný logistický úkol.“ Podle jeho odhadu bude při každé zastávce vodní karavany připravovat zázemí pro téměř tři tisíce lidí na ploše nejmíň tří fotbalových hřišť.

 

 

 

Nahoru

Komentáře

Aktuálně
Mazda přichází s druhým faceliftem šestkového sedanu a kombi. Nový je například tvar zpětných zrcátek…

Když se řekne Lada, většina lidí si představí hranatý sedan se zadním náhonem vycházející z Fiatu 124…

Další, už 28. ročník časopisu Motocykl startujeme ve velkém stylu – dvojčíslem! Najdete v něm extra…


Newsletter
Newsletter - registrujte se pro odběr novinek. Váš e-mail: