Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace

Active-sport

Chci inzerovat

Ondra znovu posouvá hranice lezeckých možností a zve na filmovou premiéru

Sport

12.02.2018

Famózní český lezec znovu mění světové zápisy. O víkendu dal v Saint Leger du Ventoux ve Francii cestu Super Crackinette za 9a+ flash. To je první přelez této obtížnosti na první pokus v historii.

Francouzský web Fanatic Climbing napsal podle přímých svědků, že český pavouk vylezl cestu velmi snadno. S hledáním lajny mu radil Quentin Chastagnier, výtečný francouzský lezec z Grenoble, který ji vynýtoval a lezl jako první. Ondra ho jistil a sledoval, jak mu nacvakává expresky.

Dosud přelezl na flash dvě cesty v obtížnosti 9a, Chromosome Y ve Švýcarsku v roce 2014 a Southern Smoke Direct Start v USA v roce 2012. Ta druhá byla původně psaná na 9a+, ale sundal ji na 9a. Teď klasifikaci cesty Super Crackinette 9a+ po přelezu potvrdil na Instagramu.

Vytrvalostní výzva Super Crackinette 9a+ nemá zlomové místo a je variantou s přímým začátkem originální cesty Crackinette za 8b+. Jako první Super Crackinette 9a+ loni zdolal německý lezec Alex Megos a nacvičoval ji tři dny.

„9a+ na flash byl můj cíl již poměrně dlouho. Viděl jsem ji už jako projekt před pár lety, Seb Bouin mi říkal něco o tom, že by to mohlo být asi 9a. Když pak pár měsíců později udělal Alex Megos první přelez a dal tomu 9a+, moje srdce zaplesalo. Tu cestu si na flash musím schovat,“ popsal svoje rozhodnutí pro web Lezec.cz.

„Dost jsem váhal, jestli na to mám formu, jestli na to mám vytrvalost, ale když pak už přijel Bernardo Gimenez speciálně natočit tuto cestu, domluvil jsem si Quentina Chasgniera, aby mi ukázal kroky, už nebylo možné říct ne. Musel jsem do toho prostě jít. Dva restdeje mi pomohly a cítil jsem se v rozlezu skvěle,“ přidal.

„Když jsem nastupoval, byl jsem překvapivě minimálně nervózní, ideální mix sebedůvěry a namotivovanosti. A první třetina šla jako po másle. Cítil jsem snad kosmickou sílu a cestou doslova běžel bez jediného zaváhání. Za půlkou jsou ale dvě dírky, do kterých jsem nemohl nacpat svoje tlustý prsty, a to mě trochu vykolejilo. Lezl jsem dál, ale ne už v takové lezecké pohodě. Pomalu se blížil poslední těžký krok, daleký fix z malé dvojprstové lištičky do dobré lišty. Crux celé cesty. Moc si vlastně nepamatuju, co jsem udělal, ale najednou jsem tu lištu držel a cesta ke slaňáku byla volná, stejně cesta k jednomu z nejlepších výkonů mé kariéry. Radost byla a je veliká," napsal ještě.

Ondra se na rozcvičku zastavil ve Švýcarsku a přelezl tam další cestu 9a+. Linku s názvem Meiose dal v roce 2015 její autor Pirmin Bertle za 9b, Adam ji teď po třetím pokusu shodil na 9a+. K tomu si ještě přidal první RP přelez cesty Retour Gagnant za 9a, to už ve francouzském St. Léger Du Ventoux.

Výjimečný český lezec také na facebooku pozval na premiéru filmu Silence o jeho přelezu první cesty za 9c na 23. 2. do Arca v Itálii. Celý večer včetně filmu bude streamován na internetu a později bude na Youtube. Premiérový večer organizuje Garda Trentino a přítomen má být i speciální host, britská lezecká legenda, Jerry Moffat. Silence připravil Ondra ve vlastní produkci se svým týmem. Záběry točil také argentinský fotograf Bernardo Gimenez.

 

Nahoru

Komentáře

Aktuálně
Mazda přichází s druhým faceliftem šestkového sedanu a kombi. Nový je například tvar zpětných zrcátek…

Když se řekne Lada, většina lidí si představí hranatý sedan se zadním náhonem vycházející z Fiatu 124…

Další, už 28. ročník časopisu Motocykl startujeme ve velkém stylu – dvojčíslem! Najdete v něm extra…


Newsletter
Newsletter - registrujte se pro odběr novinek. Váš e-mail: