Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace

Active-sport

Chci inzerovat

Zelené srdce už má bílou peřinu. Vzhůru na lyže do Štýrska!

Info

23.11.2017

Hledáte záchytný bod v ohromné nabídce lyžařských lákadel a míst? Velmi zajímavé doporučení nabízí rakouská spolková země Štýrsko. „Sem jezdí na dovolenou Rakušané,“ říká Erich Neuhold, šéf zdejší turistické centrály. Lyže do auta a vyrazit můžete už tento víkend, většina lanovek a sjezdovek už je v provozu.

Štýrsko tvoří zelené srdce Rakouska, najdete tu jezera i ledovce. V letošní letní sezoně sem zajelo už dva miliony návštěvníků, z toho šestačtyřicet tisíc Čechů (nárůst o 11% oproti loňsku). Na zimu se koncentrují především na rodinnou klientelu, neustálé vzdělávání (což je míněno především zábavnou formu na sněhu) a šíři nabídky od lyží přes termální lázně až k muzeím.

Třeba předvánoční týden nabízí 38 areálů 50% slevy pro rodiny s dětmi a pro celou oblast Ski Amadé, jíž jsou zdejší střediska součástí, najdete mnoho zvýhodněných akcí pro seniory 60+. Na lyžích i bez nich.

Oblast Hochsteiermark nabízí menší a klidnější areály, lákající spíše rodiny s dětmi. „Bez tlačenic, bezpečné, rozumné ceny,“ usmívá se Claudia Flatscherová, obchodní ředitelka místní turistické centrály. Ta se stará o Stuhleck, Brunnalm, Präbichl, Wald am Schoberpass, Turnau, Mariazeller Bürgeralpe, Mitterbach, Niederalp a ještě menší místa, ale celkem 120 km sjezdovek. Kompletní servis poskytuje i v češtině.

Tak třeba Präbichl s horou Polster až do výšky 1 608 m má 2 lanovky, 3 vleky a 20 km sjezdovek. I tady najdete specialitku. Nazývá se windski a jde o jakýsi soukromý přenosný vlek. Krabici s lanem umístíte klidně i do volného terénu a necháte se vytáhnout 400 metrů do kopce. Až vás kopec omrzí, sbalíte a jdete dál.

„Instalace trvá zhruba půl hodinky a obsluhuje ji náš technik. Máme k dispozici zatím dvě zařízení, pronájem stojí 65 eur na hodinu a může se na něm vozit třeba pět šest lidí. Je to velmi zábavné,“ popisuje ředitelka.

Každé městečko i víska chystá své adventní trhy, ten asi nejznámější najdete okolo baziliky v Mariazell po cestě z/do Česka. To je další lákavá výzva, proč se vydat na lyže už teď.

 

Schladming/Dachstein zase cílí na sportovnější lyžaře a milovníky rozjetých resortů. Vždyť zdejší večerní slalom světového poháru mužů (teď 23. 1. 2018) s cílem před padesáti tisíci diváků římo na hlavní tepně patří k nejatraktivnějším podnikům celé sezony alpského lyžování.

44 lanovek a vleků propojuje 4 vrcholy a sjíždí z nich po 123 km tratí – oblast v dosahu má 88 vleků a 230 km sjezdovek! K tomu třeba 18 km freeride Edelgriess z ledovce Dachstein… A první rakouská lyžařská škola pro handicapované. Denní permanentka stojí 51,50 eur pro dospělého a 26 eur pro dítě.

Také tady se už lyžuje, i když velký párty ski-opening s DJ Martinem Garrixem chystají až na 1. prosince. Ve Schladmingu proběhly přes léto velké investice do restaurací, apres ski barů a dalších podniků. Proto nepřekvapí hlavní atrakce: Požitkový okruh po 4 zdejších vrcholech. Celý den zůstanete na sjezdovkách, ale postupně se zastavujete v různých horských chatách na snídani, svačinu, oběd až večeři…

Na Reiteralmu mají nový Crosspark se dvěma 750 metrů dlouhými skikrosovými tratěmi. „Jedna určená zdatným lyžařům i závodníkům a druhá pro všechny. Zatáčky, boule, klopenky, však to znáte. A v cíli proskočíte horskou chatou, to je hodně speciální atrakce,“ ukazuje Sabrina Naglová, která má v této oblasti v režii média.

A pokud hledáte skutečně unikátní akcičku, pak se sem můžete vydat na jaře od 4. do 8. dubna, kdy se tady koná mistrovství světa muzikantů v lyžování.

 

Oblast Ausseerland/Salzkammergut rezonuje spíše v uších bikerů a cyklistů, ale můžete si tu také zalyžovat. Tauplitz, kam jezdí na tréninkové kempy běžci a biatlonisté, má okolo 40 km sjezdových tratí, Loser dalších 30, k tomu společně přes 200 km skvěle vypreparovaných běžeckých tratí. Taky tady myslí na vaše bříška a jazýčky. I vysoko v horách se podávají místní ryby, pstruh a siven, na několik způsobů. A 12. až 14. ledna se můžete zastavit na tradiční světový pohár v letech na lyžích v Kulmu.

Nahoru

Komentáře

Aktuálně
Mazda přichází s druhým faceliftem šestkového sedanu a kombi. Nový je například tvar zpětných zrcátek…

Když se řekne Lada, většina lidí si představí hranatý sedan se zadním náhonem vycházející z Fiatu 124…

Další, už 28. ročník časopisu Motocykl startujeme ve velkém stylu – dvojčíslem! Najdete v něm extra…


Newsletter
Newsletter - registrujte se pro odběr novinek. Váš e-mail: