Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace

Active-sport

Chci inzerovat

Festival horských filmů Banff přivezl elitního světového lezce Hellikera

News

22.11.2017

Výtečný světový lezec Matt Helliker přijel do pražského kina Aero promítnout svůj film Moonflower o tom, jak před pár lety zdolal severní pilíř Mount Hunter na Aljašce. „To byl prásk, co?,“ jen strnul úžasem Josef Šimůnek, který ho pozval, český horolezec a pořadatel Banffu, festivalu filmů s horskou tematikou.

Helliker je Angličan z Cheddaru, mj. držitel ceny Denali Pro Mountaineer roku 2001 za záchranu lezce v šesti tisících metrech. Nejdřív vyprávěl o tom, jak miluje lezení na Ben Nevisu, kde má ostatně několik prvovýstupů, stejně jako na Aljašce nebo v Peru. A co na tom, že tahle nejvyšší britská hora nedosahuje absolutní výše himálajských velikánů.

Pak pustil dechberoucí, strhující a syrový Mt. Hunter, resp. výstup severním pilířem, Cartwright Connection (ED4!) s Jonem Braceyem… Jak se ti tam spalo?, zeptal se kdosi z publika. Heliker strávil šest nocí ve stěně v závěsu na skobách, které ráno s vycházejícím sluncem „vymrzly“ a občas vypadly.

„No, snažil jsem se odpočívat, ale moc jsem toho nenaspal,“ přiznal s úsměvem. Žije v Chamonix, chystá se do Indie. Určitě se máme na co těšit… Už tady ho sledoval téměř vyprodaný sál, téměř tři stovky nadšených milovníků hor.

3k7iE_ZD1Os

Helliker se stal hlavní hvězdou třináctého vydání českého Banffu, který pokračuje v Harmony ve Špindlerově Mlýně (16. 12.) a Grand hotelu Bellevue ve Starém Smokovci (29. 12.) ve Vysokých Tatrách. Se stejným programem, jen odlišnými hosty.

Ve Špindlu to bude Zdeněk Hák, který v létě spolu s Markem Holečkem unikátním výstupem zdolal Gašerbrum I. A ve Smokovci se zastaví Robert Gálffy, věhlasný slovenský horolezec.

„Je to naše milá soukromá akce, kam celý náš holding Namche investuje z toho, co vyděláme jinde, protože chceme vrátit tu energii,“ vystihuje Šimůnek charakter festivalu. Sám dělá výběr, má každoročně práva na 150 minut promítání z originálního Banffu. „Letošní dramaturgie tvoří jakýsi výběr od každého něco, hodně extrémů,“ charakterizuje aktuální nabídku.

Otvírá ji půvabný a hravý Wee Day Out, projížďka s Danny MacAskillem na venkově okolo Edinburghu (o níž jsme podrobně psali v magazínu BIKE 1/2017). Pokračuje Give Me Five o francouzské partičce base jumperů, Poumaka o boulderingu ve Francouzské Polynésii, objeví se lyžařská výprava do Íránu i Pět mamin ve člunu, pak freeridový Tight Loose, Doing It Scared o paralyzovaném lezci na Totem Pole, extrémně lyžařský La Liste a Locked In o prvosjezdu na kajaku na ostrově Papua.

Co filmeček, to skvost, prďák. Nenechte si je ujít.

 

 

Nahoru

Komentáře

Aktuálně
Mazda přichází s druhým faceliftem šestkového sedanu a kombi. Nový je například tvar zpětných zrcátek…

Když se řekne Lada, většina lidí si představí hranatý sedan se zadním náhonem vycházející z Fiatu 124…

Další, už 28. ročník časopisu Motocykl startujeme ve velkém stylu – dvojčíslem! Najdete v něm extra…


Newsletter
Newsletter - registrujte se pro odběr novinek. Váš e-mail: