Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace

Active-sport

Chci inzerovat

Upgradujte si zimní Švýcarsko. V apres ski baru ve vlaku

Info

10.11.2017

Už vám za okny, nebo na zahradě v noci mrzlo? Paní Zima se blíží a je třeba se zamyslet, kam s ní vyrazit. Určitě ji nezklame, naopak, Švýcarsko. „Upgrade your winter“ hlásí ze země, kde najdete nejvíc hor v Evropě, 48 vrcholů nad 4 000 metrů, nejdelší a nejrozmanitější sjezdovky, nejvíc přírodního sněhu…

Pro začátek a pro zajímavost pár čísel: Švýcarsko zve na 7 400 km sjezdovek, 5 500 km upravených tratí pro běžecké lyžování, 5 150 km pěších zimních tras. A na správě celé této nabídky se podílí 2 450 provozovatelů, což slibuje jistou variabilitu už jen z podstaty. Nabízíme vám několik novinek pro letošní zimu jako inspiraci.

Doprava: Apres-ski ve vlaku

Region Andermattu (o němž jsme psali nedávno v reportáži v časopise OUTDOOR) obohacuje svůj servis na trase do Disentisu apres ski barem přímo ve vlaku. Ať už ho využijete skutečně k dopravě z jedné části hor do druhé, anebo si vyrazíte jen tak na drink už po lyžovačce – cesta trvá okolo hodinky – užijete každopádně stylové spojení po švýcarsku (lyže, vlak, bar). Jízda je možná se skipasem nebo jízdenkou, konzumace povinná!

V zimním grafikonu zůstává přímý vlak z Prahy, který vás přes noc doveze do hor a ráno můžete vystoupit v lyžákách třeba pod Corviglií ve Svatém Mořici. Také tuto cestu jsme absolvovali loni v době mistrovství světa v alpském lyžování, čtěte naši reportáž na webu.

Sofisitikovaná karta Swiss Travel Pass platí nově i na Schilthorn a Stanserhorn, kde najdete „kabriolanovku“, tedy jedete s otevřenou střechou. Nová vyhřívaná šestisedačka (investice 12,5 milion CHF) jede na Parsenn v Davosu. Také v Grächenu rozšiřují kapacitu o další čtyřsedačku.

Propojení sousedních středisek Andermatt – Sedrun se rozrůstá o dvě nové lanovky Andermatt-Nätschen-Gütsch a Hinterbördli-Strahlgand. Velkolepý projekt egyptského miliardáře Samiha Sawirise se blíží k dokončení v příští sezoně. Při vší té moderně zde v Sedrunu zůstává také „biovlek“, kde děti na kotvě vytáhne nahoru kůň. Každé úterý odpoledne…

Lákadlem může být i nejstrmější pozemní lanovka ve Stoosu, údajně se sklonem 110%, která se rozjede v prosinci a od 7 do 21 hodin přepraví až 1 500 osob za hodinu. Proslulý Bernina express se napojuje na návazné autobusy, jimiž se dostanete do Lugana a Ticina za tři hodiny. Což zejména v jarních měsících může přinést lákavou kombinaci lyžování (na přírodním sněhu) a (skoro) koupání v jediném dni.

Sport: Drsné skialpy i pekelný sjezd

Letos v únoru stálo při světovém šampionátu v alpském lyžování ve Svatém Mořici za to zařadit se mezi fanoušky. Ale co kdybyste se raději postavili sportovním výzvám sami?

Už 75. ročník oslaví Inferno Rennen v Mürrenu na Jungfrau (17.-20. 1.), což je ďábelský sjezd 14 km s krátkým přeběhem do kopce. Mimo jeho termín vás v Mürren na sjezdovce natočí tři kamery a dole si stáhnete film.

Na Lauberhornu ve Wengenu, nejdelším sjezdu světového poháru, vám změří čas, a v cíli dostanete razítko a odznak. Tedy podobně jako na Hahnenkammu v Kitzbühelu.

Výročí, kulatou 50, slaví i Engadin maraton na běžkách, o rok mladší než Jizerská 50. Tady se jako hlavní trať počítá bruslařská, volnostylová.  Pořadatelé mají 13 Giubilers, kteří absolvovali všech dosavadních 49 ročníků. Letos 80letá paní Francois Stahelová se chystá i letos. Kvůli Engadinu se sem dokonce přestěhovala z Francie. V Česku je na Jizerce takový člověk-pamětník jediný, pan Míka. Ale Češi také Engadin milují, loni jich tu jelo 125.

Kalendář skialpových závodů jednou za čtyři roky zahrnuje unikátní Patrouolle des Glaciers (17.-21. 4.) ve stopách pohraničníků z Zermattu do Verbiér.

A dál? Kromě světových pohárů ve většině zimních sportů si v olympijské zimě můžete dát i atrakci First glider na Firstu – letíte jako orel s jakýmsi rogallem upevněným na laně. Obrovská kaskáda kluzišť Eisraum láká do Davosu už od loňska. V Pontresině mají zimní  canyoning. Jestli je spojen i s otužileckou částí nebo jak přesně vypadá, musíte prověřit sami… Zato svézt se v bobu na přírodní dráze ve Svatém Mořici lze s profíky celkem jasně. Počítejte s rychlostí okolo 130 km/h a gravitací posílající slabší jedince do omdlení…

Kdo dřív přijde, míň zaplatí

Obavy z cenové hladiny ve Švýcarsku zahání několik nabídek. Tak třeba do 17. 12. si můžete koupit Winter card pro Saas-Fee za 233 franků CHF na celou sezonu. Tedy pořídíte ji levněji než na běžný týden v zimě.

Máte-li možnost a chuť vydat se do Švýcarska častěji, pak se může hodit Magic pass pro 25 středisek ve Wallisu a Vaudu, teď za 399 CHF, cena se postupně se navyšuje. Davos dává před vánoci od 17. 11. při bydlení ve vybraných hotelích skipass zdarma.

Ve Svatém Mořici se po celou zimu pořídí k ubytování denní permice za 38 CHF. Stačí hledat a od neděle do pátku trefíte i nabídku na trojkombinaci hotel, snídaně, skipass za 97 CHF.

Na Jungfrau dostanete poloviční slevu na jízdenku, prokážete-li se třídenním ubytováním v místě. A pokud si ji objednáte s předstihem dvou týdnů po internetu, srazí vám ještě 20%.

Každý kanton, každý region, každé údolí chystá vlastní specialitku. Diavolezza má lyžování při úplňku bez osvětlení, nahoře v 2 937 metrech je nejvýš položená vířivka světě. Davos/Klosters inside znamená, že můžete se účastnit prací s místními, třeba noční úpravy sjezdovek v rolbě. Na Zinalu se dá vydat na cestu do útrob ledovce. Na výpravy s jihoamerickými lamami po švýcarském sněhu lákají v Sauvogninu. Leysin dává kurs lezení v ledu pro začátečníky.

V Gomsu je možná nejlepší nabídka zimních tras na fatbiky. Bruslení po zamrzlé turistické stezce najdete v Sur En u Scuolu. Faulhorn se pyšní nejdelší sáňkařskou dráhou 15 km, ale musíte si vyšlapat 2,5 hodiny sami pěšky až k vrcholu. V Saas-Grund se dá jet na saních 11 km i v noci, s fondue a svařákem.

Snídaně či brunch James Bond se podává na Schilthornu, kde se natáčela bondovka Ve službách jejího veličenstva. Zdejší restaurace Piz Gloria se za hodinu otočí o 360 stupňů. Iglú hotel v údolí Emmental otvírá už v prosinci. Večeři na hvězdárně můžete ochutnat na Gornergratu nad Zermattem.

Ochutnávka už v říjnu v Praze 

Kancelář Swiss tourism, nabízející servis jako švýcarské hodinky slaví sto let, v Praze Na Příkopech měla svoji pobočku už v roce 1926. Jako ochutnávku před zimou vyrazte na Swiss food festival 2.-7. října do devíti pražských restaurací a kaváren nebo pak v sobotu na vltavskou náplavku.

Nahoru

Komentáře

Aktuálně
Mazda přichází s druhým faceliftem šestkového sedanu a kombi. Nový je například tvar zpětných zrcátek…

Když se řekne Lada, většina lidí si představí hranatý sedan se zadním náhonem vycházející z Fiatu 124…

Další, už 28. ročník časopisu Motocykl startujeme ve velkém stylu – dvojčíslem! Najdete v něm extra…


Newsletter
Newsletter - registrujte se pro odběr novinek. Váš e-mail: