Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace

Active-sport

Chci inzerovat

Jizerská 50 v unikátní umělecké trojkombinaci

Info

02.11.2017

Propojení světů sportu s uměním přináší výjimečné zážitky, zvláště pro ty, kdo oba dokáží vnímat, milují je a žijí jimi (či v nich). Unikátní trojkombinace se podařila v roce padesátých narozenin Jizerské padesátce, už legendárnímu závodu v běhu na lyžích. Promítla se do hudby, slov i obrazů!

Tata bojs natočili novou verzi Pěšáků rokenrolu, před deseti lety skladby roku v anketě Anděl, včetně klipu. Ve filmových Pěšácích bílé stopy si Milan Cais v kulisách retra sedmdesátých let vymyslel proměnu hrdiny s Ladislavem Míkou, jediným účastníkem všech padesáti ročníků J50.

„Všechno jsme domluvili, ale víte, jak to při natáčení chodí, trošku se to protahuje. No a pan Míka najednou vzal bundu a řekl, že odchází, že se musí připravit na závod. Ale režisér si s tím poradil,“ usmívá se bubeník a zpěvák kapely.

V tradičních ztřeštěných pozicích jako vystřižených z milovaných francouzských komedií funesovské éry se na běžkách objeví i Mardoša. „Nemám znalosti ani zručnosti v běžkaření,“ omlouval se. „Ale nadšení pro věc je důležitější než výsledek,“ dodal Cais.

 

Vyšla také druhá kniha o Jizerské padesátce. Závod plný příběhů nabízí v moderní grafické úpravě Dynamo design studia 50 osudů zajímavých osobností, které spojili svůj život, nebo jeho část s J50.

Opět tu promlouvá Ladislav Míka. Stanislav Řezáč, Björn Dählie, ale i Jan Pirk, Josef Rakoncaj nebo David Vávra, který napsal prolog. „Běh na lyžích je pozitivní hodnota mého života,“ končí ho…

Na předsádce knihy najdete jména všech účastníků letošního ročníku. Legendární podnik absolvovalo v jeho historii už téměř dvě stě tisíc lyžařů. Nakladatelství CPress nabídlo všem z nich objednávku personalizovaného výtisku s vlastní fotografií na obálce. Což využilo šest stovek z nich. A křest provedl posypem symbolickým sněhem Lukáš Bauer.

 

Skol! Ještě do neděle v pražském Mánesu a později od 18. ledna 2018 v Oblastní galerii v Liberci je k vidění osvěžující výstava výtvarných děl, inspirovaných slavným závodem. Vzešla z olympijské knihy Sport je umění a zájmu novináře Petra Volfa (ten napsal i katalog) o propojení těchto dvou úžasných (hemi)sfér.

Svá díla poskytl tucet autorů, poslední z nich třináctý Jan Šafránek přivezl obraz taxíkem v den instalace. Už předtím dodali své jedinečné příspěvky Michael Rittstein, Michal Cihlář, Jakub Špaňhel, David Vávra, Ivan Komárek, Roman Franta, Alena Anderlová, Eva Vones, Jakub Flejšar, Ondřej Kohout, Radu Tesaro a Ivan Wagenknecht. Malby, kresby, sochy, linoryt i fotografický esej, celkem padesát různorodých artefaktů.

„To, co vnímáme, je stylizované svědectví o souladu mezi krajinou a jejími návštěvníky,“ píše Volf například o malbách Evy Vones. Emociální zážitek už necháme na každém z vás. Což duše, která je dokáže brát ze sportem zkoušeného těla, ocení, troufám si říct, nejvíc.

Nahoru

Komentáře

Aktuálně
Mazda přichází s druhým faceliftem šestkového sedanu a kombi. Nový je například tvar zpětných zrcátek…

Když se řekne Lada, většina lidí si představí hranatý sedan se zadním náhonem vycházející z Fiatu 124…

Další, už 28. ročník časopisu Motocykl startujeme ve velkém stylu – dvojčíslem! Najdete v něm extra…


Newsletter
Newsletter - registrujte se pro odběr novinek. Váš e-mail: