Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace

Active-sport

Chci inzerovat

Pojďte stavět transkavkazský trail do Gruzie

Info

01.08.2017

Kavkaz nabízí hory další dimenze na rozdíl od nám blízkých a známých Alp. Nejen výškové, ale i nedotčeností, divokým půvabem. Uvažujete-li o plánech na léto, máme pro vás lákavou výzvu: Pojďte stavět traily do Gruzie!

Parta dobrovolníků okolo Američana Paula Stephense má za sebou báječnou loňskou zkušenost. „Loni strávilo dvacet lidí z různých zemí společně osm týdnů. Očekovalo se šedesát kilometrů v západním Svaneti, vytyčili jsme možný hike na tři až čtyři dny Chuberi – Mestia, další tři až čtyři by trvala cesta do Ušguli,“ vyprávěl zapáleně a nadšeně na nedávném třetím Euro-asijském kongresu horské turistiky v Tbilisi. Tam byla naše redakce exkluzívním českým účastníkem.

„Čekalo nás tam hodně tvrdé práce, ale můžete se tam teď vydat. Upravili jsme dostatečně cesty, prosekávali keře a křoviny okolo, opravili a postavili mosty, zpevnili cesty proti erozi, značkovali jsme tam. Ale hlavně jsme užili krásný čas,“ dodával.

Cílem je protažení existujících stezek na celý Transkavkazský trail od Černého moře ke Kaspiku přes sedm pětitisícových vrcholů. Časem projekt nabídne i ekonomické možnosti, už nyní ho podporuje gruzínská vláda. Vypadá to na hodně dlouhodobý plán. „Potrvá to mnoho let, ale věříme, že se to podaří. Lidé tu chodili přes hory celá staletí před námi, ale poslední dekády jako by tu v některých místech vystavěly neprostupné hranice. Chceme je překonat,“ říká Stephens, který vystudoval žurnalistiku na Columbijské univerzitě, strávil v zemi už před časem tři roky a má zkušenosti s podobnými akcemi z Apalačských hor.

Letos se chystá 120 lidí včetně pěti desítek domácích Gruzínců a sousedů z Arménie. „Stavíme komunitu lidí, která bude chtít investovat do Kavkazu,“ vysvětluje Stephens. Spolupracuje s univerzitou v Tbilisi, získal podporu globální značky Landrover a spolupracuje třeba s iniciativou Slow Food, správně, protikladem mcdonaldizace stravování. Hledá kontakty v Ázerbájdžánu a Abcházii.

Gruzie nabízí skutečně nádhernou přírodu a otevřené lidi, v horách pocítíte nebývalé objevitelské vzrušení. To jsme poznali za pár dní na cestě. A na rozdíl od okolních regionů na jižní ruské hranici je tu velmi bezpečně.

Letenku pořídíte z Česka za cenu okolo šesti tisíc korun, teď od jara se obnovila přímá linka z Prahy. Nízkonákladovky z Berlína nebo Katovic lítají od padesátí eur. A na místě vyjdete levněji než v tuzemsku. Skvělá šance pro studenty, cestovatele a dobrodruhy. Na webu Transcaucasiantrail.com najdete více informací i přihlášku.

 

Nahoru

Komentáře

Aktuálně
Mazda přichází s druhým faceliftem šestkového sedanu a kombi. Nový je například tvar zpětných zrcátek…

Když se řekne Lada, většina lidí si představí hranatý sedan se zadním náhonem vycházející z Fiatu 124…

Další, už 28. ročník časopisu Motocykl startujeme ve velkém stylu – dvojčíslem! Najdete v něm extra…


Newsletter
Newsletter - registrujte se pro odběr novinek. Váš e-mail: