Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace

Active-sport

Chci inzerovat

Na chlupatých pásech na vrchol Beskyd

Info

01.12.2016

Již před mnoha lety bylo možné potkat pionýry tohoto sportu na kopcích od Javorového po Javorník. Skialpinismus je v Beskydech doma. Ale opravdový boom zažívá až přibližně v posledních třech sezonách. A teď se těšte i na závody, už této pátek Koruna Beskyd!

Zatímco ještě před pár lety si turisté skialpinisty zvědavě prohlíželi a často se živě zajímali o jejich vybavení jako o určitou raritu, dnes se jich po hřebenech pohybují desítky, aniž by poutali větší pozornost.

Po tradičních Vánocích na blátě nám na přelomu roku konečně napadlo použitelné množství sněhu a se současným ochlazením je i slušná naděje, že by mohl chvíli vydržet. Skialpinisté neváhali a začali vytahovat tulení pásy ze skříní a garáží, v našich středoevropských podmínkách se stále se zmenšujícím množstvím sněhu je dobré využít každou vhodnou příležitost.

Sníh na horách neleží ještě tak dlouho, aby borci stihli nastoupat tisíce výškových metrů a dostat se do pořádné formy. Přesto už mají milovníci chlupatých pásů příležitost poměřit své výkony s ostatními, nebo si jen tak pro zpříjemnění dne vyběhnout na kopec.

Ostravský spolek BESKI pořádá již tento pátek, tedy 13. ledna, Korunu Beskyd, první etapu dvojdílného seriálu závodů Dynafit Skialp. První podnik se jmenuje Dynafit Skialp Vertical Race a vede na Lysou Horu, vrchol mezi beskydskými skialpinisty s velkým náskokem nejpopulárnější.

Centrum závodu bude zřízeno na parkovišti Zlatník (obec Krásná, část Vyšní Mohelnice), startuje se od dolní stanice sjezdovky Fela na Zlatníku, závodníci budou vybaveni čipy a mohou vyrazit k vrcholu kdykoliv mezi 17.00 až 17.30. Tlačenice se tedy nikdo nemusí obávat a závod si do posledního okamžiku udrží patřičný náboj, protože výsledné časy budou zveřejněny až na vyhlášení.

Běží se potmě, trasa bude označena blikačkami a čelovky patří samozřejmě k povinné výbavě. K vrcholu se poběží převážně po turistické značce, nahoře dostanou zájemci čaj a čeká je sice neměřený, ale přesto krásný osmikilometrový sjezd po silnici zpět k parkovišti Zlatník.

Samozřejmostí je doprovodný program, který začíná už ve 14 hodin, kdo bude chtít, může se seznámit s materiálem a technikou firem Dynafit, Madeja Sport, Petzl nebo Polar, k zapůjčení a vyzkoušení partneři přichystají například čelovky nebo sporttestery. Po závodě se pokračuje v chatě na nedalekých Visalajích, kde ve 21 hodin proběhne slavnostní vyhlášení.

Koruna Beskyd vyvrcholí druhým dílem 4. února ve skiareálu Bílá, večer se v tamním hotelu Bauer budou vyhlašovat celkoví vítězové za oba podniky.

Máte to do Beskyd daleko, nebo se akce zrovna termínově nehodí? Nezoufejte, pod záštitou Dynafitu se koná celá řada dalších akcí zaměřených na propagaci skialpinismu, outdoorových aktivit nebo bezpečného pohybu v horách.

Zmiňme například Dynafit Rock Point Skialptour 2017, kombinace prezentací, workshopů a hobby závodů se chystá na 21.-22. ledna v Peci pod Sněžkou pod sjezdovkou Javor a 11.-12. února v Dolní Moravě pod sjezdovkou Slon. Dopolední testování pod vedením zkušených instruktorů pokračuje večerním závodem. Kapacitu pořadatelé slibují dostatečnou. Akce je ideálním místem pro ty, jež skialpinismus zaujal, ale ještě jej neměli příležitost vyzkoušet.

 

DYNAFIT SKIALP KORUNA BESKYD

Skialp Vertical Race (13.1.)

Start: Krásná – Vyšní Mohelnice, pod sjezdovkou Fela (640 m.n.m)

Cíl: Lysá Hora (1323 m.n.m.)

Délka trasy: cca 5,5 km

Převýšení: 690 m

http://skialp-beskydy.cz/dynafit-skialp-vertical-race/

 

Skialp Bílá (4.2.)

Start/cíl: Bílá, dolní stanice lanovky Zbojník

Délka trasy: 4 km

Převýšení: 600 m

http://skialp-beskydy.cz/dynafit-skialp-bila/

 

DYNAFIT ROCK POINT SKIALPTOUR 2016

21. – 22. 1. 2017, Pec pod Sněžkou, spodní stanice sjezdovky Javor

11. – 12. 2. 2017, Dolní Morava, spodní stanice sjezdovky Slon

http://www.rockpoint.cz/skialp-academy-2017/t-149/#Skialptour

 

 

 

Nahoru

Komentáře

Aktuálně
Mazda přichází s druhým faceliftem šestkového sedanu a kombi. Nový je například tvar zpětných zrcátek…

Když se řekne Lada, většina lidí si představí hranatý sedan se zadním náhonem vycházející z Fiatu 124…

Další, už 28. ročník časopisu Motocykl startujeme ve velkém stylu – dvojčíslem! Najdete v něm extra…


Newsletter
Newsletter - registrujte se pro odběr novinek. Váš e-mail: